szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lezárult március 1-én az egri Integrált Borgazdaság Zrt. vagyonára a felszámoló Ratis Kft. által kiírt pályázat, amelynek bontásakor kiderült, hogy van érvényes pályázó az egykori Egervin Zrt. kivásárlására. Nyertest azonban csak a legnagyobb hitelezővel történő egyeztetés után hirdethetnek.

 A közel négy évtizeden át jól működő, 28 országba exportáló Egervin Zrt.-t 1993-ban privatizálták. Az üzem áttételesen az egyik legnagyobb térségi foglalkoztató volt, hiszen felvásárlóként ezernél több szőlőtermelőnek jelentett biztos piacot. A leszerződött gazdák egészen 2006-ig érezték magukat biztonságban, ám az akkori szüret után nem jutottak a pénzükhöz. Hosszas alkudozást követően végül a követelések 40 százalékát teljesítette a cég, de 22 millióval adós maradt. A következő évben is átvették a megtermelt szőlőt, ekkor már 220 milliós ellenértéket nem fizettek ki. A hitelezők végül felszámolás kezdeményeztek, ami 2009. április 22-én jogerőre emelkedett. A borkombinátot a bíróság által kijelölt felszámoló több alkalommal meghirdette értékesítésre, és a verpeléti üzemre akadt is vevő. Az egri borgazdaság úgy tűnik, hamarosan gazdára talál.

- A jelentős bormennyiséget már értékesítették, így csak a muzeális készlet van raktáron. Sajnos, a pályázatban szereplő 947,5 millió forint vételár arra nem lesz elég, hogy a termelők a pénzükhöz jussanak, így – ahogy az lenni szokott – ismét ők kerülnek ki igazi vesztesként a felszámolásból – nyilatkozta a hvg.hu tudósítójának Tarsoly József. Az egri hegybíró hozzátette: akik 2008-ban elfogadták azt az ajánlatot, hogy a leadott szőlő ellenértékét borban fizeti ki a zrt., szerencsésnek mondhatók. Pedig az akkor literenként 80-100 forintot érő borokat 320-350 forintért számolták be a tartozásba. A jelenlegi mérleg szerint 2,2 milliárd forint adóssága van a borgazdaságnak, az adóslista élén pedig nem a termelők állnak. Tarsolynak van némi információja a pályázókról is. Elmondta, hogy van közöttük egy kínai jelentkező, aki évi 70 ezer hektoliter bort szeretne előállítani és értékesíteni. Márpedig ehhez a mennyiséghez százezer mázsa szőlőre lesz szüksége, ami nagyot lendíthet az egri borvidéken.

A legnagyobb hitelezők az „A” és „B” kategóriába lettek besorolva, míg a szőlőtermelők a törvény szerint csak az „F” kategóriába kerülhettek – erősítette meg a hegybíró által elmondottakat Szűcs Zoltán, a Ratis Kft. regionális igazgatója. Hivatkozva titoktartási kötelezettségére annyit elárult, hogy féltucatnyi pályázat érkezett a kiírás lezárásáig és van közöttük érvényes is. A napokban egyeztetnek a legnagyobb hitelező Raiffeisen Bank Zrt. vezetőivel a továbbiakról, és csak azt követően közölhet részleteket a sajtóval.

Más forrásokból származó információnk szerint a Raiffeisen követelése 1,5 milliárd forint. Az Integrált Borgazdaság Zrt. vagyonát képezi mintegy 300 ezer palack muzeális tétel, amelynek darabját korábban – nagy tétel vásárlása esetén – 3750 forintért akarták értékesíteni. Az üzem a 4,5 kilométer hosszú és 13 ezer négyzetméter területű pincerendszerével szerepelt a pályázati kiírásban.

Kovács István

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!