szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Budapesten legalább 7755 embernek nincs otthona a hajléktalanok körében a Menhely Alapítvány által végzett februári adatfelvétel előzetes eredménye szerint.

Mint a szervezet felidézte, az idén február 3-án - mint ezen a napon 1999 óta minden évben - feltettek néhány kérdést az utcán éjszakázó és szállón lakó hajléktalan embereknek. Az adatfeldolgozás végleges eredménye májusra várható, de néhány előzetes adatot már most megosztanak a nyilvánossággal.

A közlemény szerint az adatfelvétel célja egyrészt "pillanatfelvétel" elkészítése a hajléktalanellátást igénybe vevőkről, továbbá az, hogy rendelkezésre álljanak olyan összehasonlítható adatok, melyekből láthatóak a tendenciák.

Kiemelték: ez a kérdőíves adatfelvétel nem azonos a hajléktalan emberek "népszámlálásával". A kérdőíves adatfelvétel önkéntes, abban nem minden ellátószervezet és nem minden hajléktalan ember vett részt. A kérdezés azokra terjedt ki, akik kapcsolatban vannak a szállókkal vagy az utcán dolgozó szociális munkásokkal.

Budapesten a szociális munkások 1150 olyan emberrel vettek fel adatlapot, akik közterületen élnek. Február 3-án Budapesten éjjeli menedékhelyen 2044 hajléktalan ember aludt, átmeneti szálláson 2774, időszakos szállásokon 500, a családok átmeneti otthonainak ágyain pedig 1287 ember töltötte az éjszakát.
Budapesten 6605 ember tudta aznap az éjszakáját valamilyen szálláson tölteni. A férőhelyek 85 százaléka a pesti oldalon, 15 százaléka pedig Budán van. Ezen az éjszakán legalább 7755 embernek nem volt otthona a fővárosban.

Az alapítvány szerint a legfontosabb az, hogy nem történt jelentős változás az utcán és szállón élő hajléktalan emberek számát tekintve az elmúlt évekhez képest. "Az esetszámok 10 százalékos érték alatti csökkenése általános" - írta.

Megállapították, hogy vidéken és Budapesten is csökkent a válaszadók száma. Egyes vidéki városokban kiemelkedően magas a hajléktalan emberek száma. Debrecenben, Kecskeméten, Pécsett, Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon és Veszprémben az idén is többen alszanak közterületen, mint ahányan szállókon találnak menedéket. A hajléktalan emberek 60 százaléka vidéki városokban él, míg 40 százaléka a fővárosban.

Az adatfelvétel a Hajléktalanokért Közalapítvány és az Összefogás Közalapítvány támogatásával történt. Közreműködött a Budapesti Módszertani Szociális Központ, a Menhely Alapítvány és a Twist Olivér Alapítvány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!