szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A demokratikus ellenzék és a rendszerváltás meghatározó alakja, egykori szabad demokrata politikus szerint az elmúlt két évtized legfontosabb tanulsága, hogy a demokrácia döntő, és meglehetősen kényes kérdése az egyetértés kialakítása az alapvető elvekről.

Csak akkor demokratikus egy alkotmány, ha közösen elfogadott elvei mindenkinek lehetővé teszik, hogy azonosuljon vele - fejtette ki Kis János filozófus Budapesten hétfőn. A demokratikus ellenzék és a rendszerváltás meghatározó alakja, egykori szabad demokrata politikus az Eötvös Károly Intézet alkotmányozásról rendezett konferenciáján kiemelte: az elmúlt két évtized legfontosabb tanulsága, hogy a demokrácia döntő, és meglehetősen kényes kérdése az egyetértés kialakítása az alapvető elvekről. 

Kis János azt mondta, a mai alkotmányozó hatalom "rárontott" az 1989-es alkotmányra, a most készülő alaptörvény megsérti ezeket az alapvető elveket, de ez talán elég sokakat késztet majd arra mindkét oldalon, hogy elgondolkozzanak, mennyiben felelősek a harmadik köztársaság kudarcáért.

És ha majd létrejön az új baloldal és - a Fidesz előbb-utóbb, de egyszer bizonyosan bekövetkező szétesése után - az új jobboldal, akkor a szembenálló politikai oldalak legfontosabb feladata a demokratikus alkotmány alapelveiben, a pártatlan szabályokban való megegyezés lesz, hogy kialakuljanak végre azon keretek, melyek között a politikusok lefolytathatják demokratikus vitáikat a választók "lelkéért és szavazataiért" - mutatott rá Kis János.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!