szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

A volt honvédelmi minisztert, szocialista képviselőt, a honvédelmi bizottságnak az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottságának keddi ülésén hallgattak meg.

Torzító és manipulált volt az a lista, amely megjelent azokról, akik a Honvédelmi Minisztérumhoz tartozó szolgálati lakásokhoz hozzájutottak, mert kiragadott 8 évet, holott 2002 előtt és 2010 után is sokan szerepelhetnének még ezen a listán - mondta Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter, szocialista képviselő, akit a honvédelmi bizottságnak az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottságának keddi ülésén hallgattak meg.

A volt honvédelmi miniszter közölte, hiába várják azt, hogy ő most nevekkel egészítse ki ezt a sajtóban megjelent listát, mert az méltánytalan lenne, már csak azért is, mert állítja, a minisztersége idején eladott szolgálati lakásokkal kapcsolatos eljárások törvényesek, szabályosak és etikusak is voltak. A honvédelmi tárca volt vezetője azért arra felhívta a figyelmet, hogy a honvédelmi ingatlanok elidegenítésével kapcsolatos jogszabályokat épp az ő miniszterségének ideje alatt szigorították meg.

Juhász Ferenc a bizottsági meghallgatáson elmondta: minisztersége alatt nem adtak el áron alul ingatlant, minden az érvényes jogszabályok szerint történt. Az a gyakorlat, amelyet egyébként a jelenlegi HM-vezetés sem változtatott meg, valójában Für Lajos - az Antall-kormány honvédelmi minisztere - idején alakult ki.

"A HM hatalmas ingatlanvagyont örökölt"

Juhász Ferenc közölte azt is: a HM-lakások elidegenítésével kapcsolatos 1994-es jogszabályok egyébként semmiben sem különböztek azoktól, amelyek az önkormányzati lakásokra vonatkoztak. Tehát azok a katonák, akiknek szolgálati lakásként kiutalták, később kedvezményesen meg is vehették ezeket az ingatlanokat. Ahogy az önkormányzati lakásoknál, úgy itt is, ha egy összegben fizettek, még nagyobb kedvezményt kaptak.

A volt miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a rendszerváltás után a HM hatalmas ingatlanvagyont örökölt, amelynek fenntartására nem volt pénz, a haderőreform után pedig a csökkenő katonai létszám sem indokolta azt a lakásmennyiséget, amely a HM-nél volt. Ráadásul a tárcának bevételi kötelezettséget is előírtak az utóbbi 20 évben. Tehát logikus volt, hogy eladják a bentlakóknak ezeket a lakásokat, amelyekkel nem lehetett mit kezdeni, és az állam által fenntarthatatlanok voltak. Hozzátette: becslése szerint 20 év alatt 15 ezer ilyen lakást adott el a HM.

A szocialista exminiszter kiemelte: külön kérdés a vezetői lakások ügye. Ez egy érzékeny terület - mondta, de megjegyezte, hogy az elmúlt húsz valamennyi kormányának valamennyi vezérkari főnöke, katonai vezetője kapott ilyen lakást. A különbség az, hogy az ő 2004-es miniszteri beiktatása után jóval szigorúbb feltételekkel és magasabb vételárért juthattak hozzá ezekhez a HM-lakásokhoz, mint 2004 előtt. Szintén a jogszabályoknak megfelelően a miniszternek lehetősége volt felmentést adni és egyénileg dönteni a a vezetői lakásokról. Néhányszor, amikor ezt valamennyi erre jogosult testület és bizottság javasolta, ezt ő maga is megtette, de kizárólag a szabályok szerint - fűzte hozzá Juhász Ferenc.

"Az eljárás törvényes, szabályos volt"

A három vitatott lakásüggyel kapcsolatban Juhász Ferenc kijelentette: "senki nem mondhatja, hogy személyes haszonszerzés vezetett". Az eljárás törvényes, szabályos és a volt miniszter szerint etikus volt. Ha etikátlan lett volna, valószínűleg a miniszteri mérlegelési jogot a mostani HM-vezetés kiveszi a szabályok közül - tette hozzá. Megemlítette azt is: a HM jelenlegi közigazgatási államtitkára - amikor még Juhász Ferenccel dolgozott együtt a minisztériumban - volt a legnagyobb ellenzője annak, hogy csorbítsák a tábornokok előjogait, például azt, hogy külön autó járjon nekik, vagy hogy külön étkezőjük legyen. Ugyanis máig nem hajlandók együtt étkezni a közkatonákkal.

Juhász Ferenc felhívta a figyelmet, hogy a HM-lakások körül mesterségesen gerjesztett botrány nagyon rossz tendenciákat indít el, hiszen katonát katona ellen, a társadalmat a katonák ellen uszítja.

Az albizottság keddi ülésén a volt miniszteren kívül meghallgatták Budai Gyula elszámoltatási biztost is, aki a HM volt közigazgatási államtitkárának lakásügye után most egy újabb katonai vezető, Gömbös János szolgálati lakásával kapcsolatban fordul a Központi Nyomozó Főügyészséghez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!