szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fellebbezett a Fővárosi Főügyészség a Gál György és Hunvald György előzetes letartóztatásának megszüntetéséről hozott bírósági végzéssel szemben.

Mint ismert: a Fővárosi Bíróság május 13-án megszüntette Gál György elsőrendű és Hunvald György másodrendű vádlott előzetes letartóztatását, Gál György házi őrizetbe került, Hunvald György ellen pedig lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. Az erről szóló végzést a Fővárosi Főügyészség május 16-án kapta meg, amely ellen csütörtökön – az indokolásra is kiterjedő – fellebbezést nyújtott be a Fővárosi Bíróságon - közölte Keresztes Imre főügyész.

A Központi Nyomozó Főügyészség álláspontja szerint a vádirat nem szenved olyan hiányosságban, amely pontosításra vagy pótlásra szorul, így az ügyészség – szemben a bíróság azon megállapításával, hogy a vádirati tényállás inkább a bűnszövetségi minősítésre utal – továbbra is megállapíthatónak látja a bűnszervezeti minősítést.

A főügyészség egyébként már a Fővárosi Bíróság áprilisi felhívása után kifejtette mindezt, mint ahogy – a vonatkozó jogszabályok, az Alkotmánybíróság határozata és a bírói gyakorlat alapján – arra is utalt, hogy a bíróság az ügyészt nem hívhatja fel a vádmódosításra, így a vádkiegészítésére, a vádirati tényállás pontosítására, a vádkiterjesztésére és a vád megváltoztatására.

Stiller Ákos

Azért is kifogásolta a fellebbezésében az ügyészség a bíróság végzésének okfejtését, mivel a vád ugyanaz, mint korábban, amikor a bíróság e vádirat alapján megállapíthatónak látta a bűnszervezetben történt elkövetést, és az érintett vádlottak előzetes letartóztatását erre tekintettel fenntartotta. Az éppen csak megkezdett bizonyítási folyamat eredménye pedig az eljárás jelen szakaszában – a bíróság által is deklaráltan – nem lehet mérlegelés tárgya.

A kényszerintézkedés feltételeinek fennállását az aktuális körülmények figyelembe vételével kell mérlegelni, amelynek során nem értékelheti a bíróság, hogy az említett feltételek egy későbbi időpontban fennállnak-e majd vagy sem - áll a főügyész közleményében. "A halmazati szabályok alapján akkor is 15 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett súlyos bűncselekményekről lenne szó, ha a cselekményeket az érintettek bűnszövetségben és nem bűnszervezetben követték volna el" - írja Keresztes Imre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!