szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?

Ötven fős városőrség működik 2008. novemberétől Miskolcon, de járőrözésük leginkább az Avas lakótelepre koncentrálódott. Akkorra költözött 500 család a fészekrakó program segítségével a városrészbe, akiknek antiszociális viselkedését nem tudták kezelni az ott élők. A városőrség ebben segített, ám július 1-től Miskolc önkormányzata nem tart igényt a munkájukra.

Több ügy bírói szakba ért az egymilliárd forint kárérték fölötti csalássorozatban, amelynek szereplői szociális támogatásból és hitelből avasi panellakásokat vásároltak. Ötszáznál több ingatlant foglaltak így el, de néhány esetben már sikerült kilakoltatni a jelentős adósságot felhalmozó családokat. A többség azonban máig az Avason lakik, és hogy nem törtek erősebben felszínre az etnikai feszültségek, az sokak szerint elsősorban a városőrség munkájának volt köszönhető.

A városőrséget adó Safety Sector Kft. ötven emberrel látta el a közbiztonság megőrzésére irányuló feladatot, amelynek során számos atrocitás érte a járőröket. A lakosság a kezdetektől igényelte a folyamatos jelenlétet, így műszakonként egy diszpécser és 10 városőr teljesített szolgálatot. Folyamatosan ellenőrizték a panelépületek pincéit és padlástereit, az oktatási intézmények környékét és a közterületeket, amivel jelentős bűnmegelőzési munkát végeztek. Idáig 5400 esetben kérték segítségüket az Avason élő emberek, ami azt jelenti, megbíztak bennük – nyilatkozta a hvg.hu-nak Szakonyi Péter cégvezető. A határozott idejű szerződés felbontásának részleteiről viszont nem árult el részleteket.

Nagyítás-fotógalériánk az avasi lakótelepről. Kattintson a képre!
Stiller Ákos

Közös megegyezéssel történt a szerződésbontás – ezt már Dobos Tímea városházi sajtóreferens mondta. Évi 130 millió forintba került a városőrség működése. Ezt az összeget nem tudja kifizetni a város egy olyan cégnek, amelyik tulajdonképpen semmilyen hatósági jogkörrel nem rendelkezik, miközben  kevés a közterület-felügyelő Miskolcon. A terv, hogy létszámukat emeljük meg legalább tíz fővel, akik a rendőrökkel, valamint a 30 tagú avasi polgárőrséggel kiegészülve fogják ellátni napi 24 órában a közbiztonsági feladatokat. A közterület-felügyelet és a hatósági osztály eddig is kiemelt figyelmet szentelt az Avasnak. Január óta folyamatosak a hatósági ellenőrzések, ami érezteti hatását. A közterület-felügyelők és a hatósági osztály munkatársai a lakásokba is bemehetnek, ha rendbontást tapasztalnak. Az avasi polgárőrség a városőrség megalakulása előtt is vigyázta a rendet – ráadásul ingyen – és az önkormányzat újra velük köt együttműködési megállapodást.

A választások időszakában sokan Káli Sándorra akarták ráverni a fészekrakó program következményeit. Az MSZP-s ex-polgármester kérdésünkre elmondta: örül annak, hogy a hatóságok felgöngyölítették a bűncselekmény-sorozatot és most a fideszesek is beláthatják, hogy nem egyszerű a helyzet törvényi kezelése. Szerinte a városőrség létrehozásának azért volt létjogosultsága, mert  a rendőrség erői kevésnek bizonyultak az avasi közrend biztosításához. Valami megoldás kell a jövőben is – hangsúlyozta -,  de eddigi tapasztalatai szerint a spórolós intézkedéseken kívül a választások óta semmi érdemlegeset nem tud felmutatni Miskolc önkormányzata. Félő, hogy ezúttal is ez történik és akkor ismét a rendetlenség lesz úrrá az Avason. A döntésről egyébként – tette hozzá - most sem egyeztettek az MSZP frakcióval.

Miskolc város rendőrkapitánya 2008-ban Pásztor Albert volt. Ő utólag azt mondja, azért tartotta jónak a városőrség felállítását, mert minden egyenruhás szervezet fegyelmező hatást gyakorol a környezetére. Szerinte segítséget jelentettek a rendőrség munkájában, jelenlétük visszatartó hatással bírt. Nem ismeri az új  városi koncepciót, de azt gondolja, hogy a korábban városőrségre fordított összeggel támogathatnák a rendőrséget, mert úgy lehetne fenntartani, vagy érdemben tovább javítani az ominózus területeken a közbiztonságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!