szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Súlyos alapjogsértést állapított meg a Független Rendészeti Panasztestület amiatt, hogy egy rendőr az általános iskola nyolcadik osztályát végző panaszosnak az iskolában, egy tanítási órán hamis gyanúsítotti idézést adott át. A rendőrt nevelési célzat motiválta.

A Független Rendészeti Panasztestület (FRP) sajtóközleményéből kiderül: a panaszos – egy még majdnem kiskorú diák – a mobiltelefonjával játszott órán, ezért osztályfőnöke azt elvette tőle és a tanári asztalon hagyta. A szünet végére a telefon eltűnt. Kiderült: egyik osztálytársuk elvette az asztalról és visszaadta a tulajdonosnak. Ezután egy internetes közösségi portálon a diákok a fenti eseményekkel kapcsolatban a tanárra nézve sértő szavakat használtak. A történtekkel az osztályfőnök egy rendőrhöz fordult. Segítségét kérte, hogy a diákok figyelmét felhívja arra: hasonló esetben akár rendőrségi eljárás is indítható velük szemben lopás miatt.

Pár nap múlva – az osztályfőnökkel megbeszéltek szerint – a rendőr megjelent az egyik órán és az egész osztály jelenlétében közölte, hogy az internetes beszélgetés miatt rendőrségi eljárás indult, amelynek keretében az osztály tanulóinak tanúkénti meghallgatása válhat szükségessé. Ezen felül pedig az ügyben a panaszost és a telefon visszavételében érintett másik tanulót gyanúsítottként fogja kihallgatni. Mindezt alátámasztandó a rendőr készített egy idézésszerű iratot, amit átadott az órán. Mintegy négy óra múlva az osztályfőnök közölte a diákkal, hogy nem kell bemennie a rendőrségre, nem folyik ellene eljárás, az egészre csak nevelési célzattal került sor.

Az FRP megállapította a rendőr súlyos jogsértését: a törvény által ráruházott hatalmát félelemkeltésre használta fel. „A rendőr illetéktelen állami beavatkozást valósított meg a panaszos életébe, és ezzel megsértette a panaszos emberi méltóságát” – fogalmaz a testületi közlemény. Az FRP szerint súlyosbítja a helyzetet, hogy a panaszos épphogy elmúlt tizennégy éves és az is, hogy az álidézés átadására „osztálytársai előtt került sor, így a rendőr eljárása a panaszos becsületét is csorbította és jó hírnévhez való jogát is sértette”.

Az FRP hangsúlyozza: súlyos alapjogsértésről van szó, „ezért a panaszt kivizsgálásra az országos rendőrfőkapitánynak továbbította, aki utóbb határozatában a Testület megállapításaival egyetértve a panasznak maradéktalanul helyt adott”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!