szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

1956 döntő üzenete, hogy újjáélesztette a magyar identitást, az önbecsülést, amelyet a Kádár-korszak ismét kiiktatott lelkivilágunkból - jelentette ki Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára vasárnap Szabadkán.

Az önbecsülést próbáljuk újra életünk és világunk szerves részévé tenni, s kiterjeszteni minden magyarra, függetlenül attól, hogy az ország határain belül vagy éppen kívül él - mondta a politikus a Vajdasági Magyar Szövetségnek (VMSZ) az 1956-os forradalom 55. évfordulója alkalmából Szabadkán rendezett megemlékezésén.

Ezt tettük akkor is, amikor az új országgyűlés elfogadta a nemzeti összetartozásról szóló, valamint az új állampolgársági törvényt, amely lehetővé tette, hogy a nemzet újra eggyé váljon. Ezt tettük akkor, amikor megalkottuk az új alaptörvényt, és ezt tesszük, amikor majd döntünk a sarkalatos jogszabályokról – közölte a politikus. Németh Zsolt rámutatott: az új magyar nemzetpolitika, a kettős állampolgárság ügye és az autonómia eszméjének újrafogalmazása mind vajdasági magyar törekvésekből nőtte ki magát.

Magyarország békésen, de határozottan kiáll amellett, hogy elfogadhatatlan a diszkrimináció vagy a kollektív bűnösség elve a vagyon-visszaszármaztatás és a rehabilitáció kérdésében. Szerbia európai integrációja melletti minden elkötelezettsége mellett sem tudjuk elfogadni a lezártnak vélt múlt újrafogalmazását. Az elmúlt napok történései bizonyították, ha a nemzet összefog, van remény a sikerre és a megmaradásra – mondta az államtitkár.

Szerbiának és Magyarországnak szüksége van egymásra, és mindkét országnak szüksége van a gazdaságilag virágzó és jogaiban kiteljesedett vajdasági magyarságra – fogalmazott Németh Zsolt. Pásztor István, a VMSZ elnöke hangsúlyozta: 1956 nem más, mint a megbélyegzés elleni tartás felmutatása. A vajdasági magyarság helyzete ma szintén a tartásról és a megbélyegzés visszautasításáról szól.

A politikus kifejtette: a vajdasági magyar közösségnek mérhetetlenül fáj, hogy azok a magyarok, akik más pártokban politizálnak, felemelték a kezüket, amikor a vagyon-visszaszármaztatási törvényről kellett szavazni. A vajdasági magyarság számára többé nem lehet kérdéses, hogy kik azok, akik a közösség érdekeit képviselik. A Kárpát-medence magyarsága számára pedig nem kérdés, hogy lehet-e a magyar érdekeket nem magyar politikai pártban védeni.

A megemlékezés előtt Németh Zsolt, Pásztor István, valamint a vajdasági magyar közélet más fontos szereplői megkoszorúzták az 1956-os emlékművet a palicsi Nagyparkban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!