szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc a hétvégén arról beszélt, hogy a Demokratikus Koalíció működésének kerékkötője az ügyészség lehet. A hvg.hu-t viszont úgy tájékoztatták, hogy ebből a szempontból csak akkor kellene az ügyészségtől tartania a volt kormányfőnek, ha pártja alkotmányellenes célokat fogalmazna meg a szervezet alapító okiratában.

A hétvégén hivatalossá vált, hogy Gyurcsány Ferenc és társai távoznak az MSZP-ből, és egy új balközép pártot alakítanak Demokratikus Koalíció (DK) néven. Pontosabban csatlakoznak egy már egy éve létrehozott, de azóta tetszhalott állapotban leledző politikai párthoz. Gyurcsány hangsúlyozta azt is, hogy a "nyugatos, piacbarát, baloldali" politikai erőt - melynek parlamenti frakciója körül egyelőre sok a kérdőjel - a néhány hónapja bejegyzett Demokrata Pártból (DP) hozzák létre úgy, hogy megváltoztatják annak nevét, alapszabályát és vezetését.

A volt miniszterelnök ezt a megoldást azzal magyarázta, hogy a DP már bejegyzett, s így elkerülhetik azt, hogy a társadalmi szervezetek felett törvényességi felügyeletet ellátó, Polt Péter vezette ügyészség akadályokat gördítsen a Demokratikus Koalíció bejegyzése elé, valamint hogy parlamenti képviselőcsoportot alakítsanak minél előbb. A bejegyzett DP kapcsán azonban ettől már nem kell tartaniuk.

Rosszul tudják?

Ügyészségi forrásunk szerint viszont Gyurcsány Ferencnek nincs mitől tartania. A társadalmi szervezeteket, így a pártokat is megalakulásuk után a bíróság jegyzi be. Budapesten a Fővárosi Bíróság az illetékes ebben, míg vidéken a megyei bíróságok járnak el a nyilvántartásba vételeknél. Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény szerint a társadalmi szervezetek felügyeletét ugyan az ügyészség látja el, de ez alól a pártok kivételt jelentenek.

Polt Péter előtt sokaknak kell fejet hajtaniuk, de demokratikus pártok bejegyzését talán még ő sem tudja megakadályozni
Fotó: Bánkuti András

A törvény ugyan kimondja, hogy amennyiben a párt törvénysértést követ el, az ügyészség keresetet nyújt be a bíróságra, de mint azt a hvg.hu-nak hangsúlyozták: az, hogy az ügyészség fellépett, eddig csak olyan esetekben fordult elő, amikor egy párt az alapító okiratában az alkotmánnyal ellenes célokat fogalmazott meg. Példaként említették azt a társadalmi szervezetet, amely alapító okiratában azt szögezte le, hogy ő az egyetlen párt Magyarországon, más szervezetnek nem lehetnek ilyen jogosultságai. Az ügyészség emiatt felhívta a párt figyelmét arra, hogy Magyarországon parlamentáris demokrácia van, ami több párt meglétét feltételezi. Sőt, olyan - leginkább csak papíron létező - párttal szemben is fellépett az ügyészség, amely két egymást követő választáson nem állított képviselőjelöltet. Ezeket a bíróságok által nyilvántartásba vett pártocskákat az ügyészség kezdeményezésére törölhetik.

Az utóbbi időben ismertté vált társadalmi szervezetek törvényes működésének felügyelete miatti ügyészségi vizsgálat a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetével (TMRSZ) szemben zajlott. A problémák között az első helyen szerepelt az, hogy az érdekképviselet "lepaktált" a Jobbikkal. Az együttműködést a TMRSZ csak hosszas eljárás után volt hajlandó felbontani. A szakszervezet ettől függetlenül végezheti érdekvédelmi tevékenységét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Nagyítás

Gyurcsány átpártolt - Nagyítás-fotógaléria

Gyurcsány Ferenc volt szocialista miniszterelnök a Demokratikus Koalíció Platform mai egyéves születésnapi rendezvényén bejelentette, hogy Demokratikus Koalíció néven új, nyugatos, polgári balközép párttá alakul; ezzel lezárult a több hete zajló szakítási folyamat az MSZP-n belül.

hvg.hu Itthon

Az MSZP "kasszakulcsát" is visszaadta Gyurcsány

Lemondott Gyurcsány Ferenc az MSZP pártalapítványa, a Táncsics Mihály Alapítvány elnöki posztjáról hétfőn. A hétvégén a szocialista képviselőcsoportból kivált, a volt miniszterelnökkel tartó kilenc képviselő az MSZP hétfő reggeli frakcióülésén búcsúzott el korábbi frakciótársaitól. Az önálló frakció alakításának engedélyezéséről a házelnök, Kövér László még nem döntött.

hvg.hu Itthon

Videó: így született meg Gyurcsány új pártja

Demokratikus Koalíció (DK) néven új, nyugatos, polgári balközép párt megalakítását jelentette be Gyurcsány Ferenc szombaton Budapesten. Gyurcsány, aki az új szervezet elnöke lett, azt mondta, a DK a szabadság és a szolidaritás pártja lesz, amely azért fog küzdeni, hogy "Orbán hatalmát megbuktassa". Nézze meg a helyszínen készült videónkat!