szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2006. október 23-i lovasrohamról rendelt festményt Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott, hogy az új alkotmány díszkiadásának illusztrációjaként szolgáljon - írja a Népszabadság pénteki száma.

Több mint húszmillió forintért rendelt festményeket Kerényi Imre miniszerelnöki megbízott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium pénzügyi keretéből - tudta meg a Népszabadság. A napilap szerint a képek egyikének címe Lovasroham, 2006. október 23., és a többivel együtt ez is az új alaptörvény díszkiadását ékesíti majd.

A lap a minisztérium által a napokban közzétett szerződéses listára hivatkozva azt írja, hogy a neves és kevésbé ismert kortárs magyar művészektől a következő témákban rendeltek festményt: Horthy Miklós kora, Dualizmus kora, A holokauszt, Nagy Imre újratemetése, Forradalom és szabadságharc kora, A vörös iszap, A második világháború, Az első világháború, A tanácsköztársaság, Lovasroham, Rákosi Mátyás kora, Nemzeti Színház, Trianon. Mindegyik művész 1,6 millió forintot kap az alkotásért.

Kerényi a Népszabadságnak azzal magyarázta a koncepciót, hogy az 1896-os millenniumi ünnepségekre a kor legnevesebb festői – köztük Munkácsy Mihály és Benczúr Gyula – 50 festményen ábrázolta a magyar történelem fényes és rettenetes korszakait a honfoglalástól az 1800-as évek végéig, ennek kiegészítéseként az általa felkért 15 művész megfesti az elmúlt 150 év legfontosabb eseményeit. A tizenhárom minisztériumi szerződésen kívül további két festőművész is megbízást kapott, Rényi Krisztina Kádár János korát, Szkok Iván pedig az idén elfogadott új alkotmány megszületésének pillanatát örökíti meg. Kerényi a Népszabadságnak azt mondta, szerinte a lovasroham nagyon fontos történelmi esemény, "metszéspont" volt.

A korábbiakkal együtt hatvanöt festmény az új alaptörvény díszkiadását illusztrálja majd, annak egy-egy példányát 2012 tavaszától elhelyezik az önkormányzatok döntő többségénél már felállított „Alaptörvény Asztalára”, a festményeket pedig kiállítják majd - írja a lap.

A Nagy Imre-unokák korábban már jelezték tiltakozásukat, amiért a mártír miniszterelnök 1989-es újratemetése szerepel a képek között. (Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök a temetésen elmondott beszéde nyomán vált ismertté.) "Ez az abszurd terv a Rákosi-érát idézi, melynek a képzőművészetet is átható zsarnokságát, undok politikai önreklámját reméltük, hogy végleg magunk mögött hagyhatjuk. Megdöbbentő, hogy a kulturális államtitkár is pozitívan, támogatandó, művészeti tervként beszél erről az átlátszó politikai projektről" – írják közleményükben.

Nagy Imre unokái őszinte sajnálatukat fejezték ki azoknak a művészeknek, akik vagy anyagilag rászorulnak, vagy karrierépítésük részeként lépnek rá "erre a szocreálként emlegetett, többszörösen nyilvánosan megszégyenített, elítélt, a politikai hatalom által kézivezérelt alkotói útra, melynek termékeit valószínűleg nem minden esetben lehet majd művészi teljesítményként értékelni". Mivel Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc szerint az 1989-es újratemetés valóban "katartikus napja újkori történelmünknek", ezért úgy gondolják, nem kellene az eseményt "a kialakulni látszó új szocreál kultúrhullám államilag kierőszakolt témájává" tenni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!