Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, érkeznek a mentőhajók – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Lebontották Farkaslyukon az 1990-ben bezárt és befalazott Gyürki-tárna külső falát, hogy pár nap múlva a Márkushegyi bányából érkező mentőcsoport elkezdhesse a zsiliprendszer áttörését. Az Ózdi Szénbányák Zrt. ezzel hivatalosan is elkezdte a kutatómunkát, amire engedélyt kaptak a Miskolci Bányakapitányságtól.
Több száz érdeklődő jelenlétében került sor a Gyürki-tárna bejárata előtt a ceremóniára, vagyis a bányanyitás bejelentésére. A többség egykori helybeli bányász volt, akik között ugyanúgy megtalálhatók voltak a nyugdíjasok, mint a még dolgozni akaró aktív korúak. Utóbbiak abban bizakodnak, hogy záros határidőn belül újra indulhatnak a frontra – szenet termelni.
Farkaslyuk polgármestere, Gábor Dezső arról beszélt: 21 éves Csipkerózsika-álom után eljött az a pillanat, amikor a helybeliek régi vágya teljesülhet, és a bányásztelepülésen újra szénbánya működhet. A térség sokat remél ettől a beruházástól, hiszen a munkanélküliség arányaiban az országos átlag dupláját is meghaladja.
600 méter nem akadály
Magyarország új energiastratégiája számol a hazai szénvagyonnal, ezért kapott zöld utat a bányanyitás – mondta Riz Gábor, a B.-A.-Z. Megyei Közgyűlés alelnöke, országgyűlési képviselő, aki szerint nagy várakozás előzi meg a munkálatok elkezdését, de ha a vállalkozó tervei valóra válnak, az mindenkinek jó lesz. Farkaslyuk pedig újra építkezhet a hagyományaira, hiszen a település a bánya 1914-es megnyitása után kezdett épülni.
Molnár György, az Ózdi Szénbányák Zrt. vezérigazgatója megköszönte a kormány, a megyei önkormányzat és a térségi vezetők eddigi segítségét, valamint a bányakapitányság szakmai támogatását. Hangsúlyozta, ez a bányanyitás az országos munkahelyteremtő program fontos eleme. A régi-új bányaüzem segít majd a környék szociális és foglalkoztatási gondjain, és kérte, az ott élők tekintsék szívügyüknek ezt a kezdeményezést.
Piac lenne
A vállalkozó tervei szerint napokon belül bányamentők bontják ki a bezáráskor a bejáratnál kiépített zsiliprendszert, valamint a 600 méter távolságban homokkal lezárt vágatot. Ez a csoport végzi majd el a levegő összetételének mérését és felmérik a falazott támok, aknarendszer és vágatok műszaki állapotát is. Ha mindent rendben találnak, akkor kezdődhet meg a részben vágathajtásos, részben fúrásos kutatás.
Azért választotta Molnár György a Gyürki-tárnát, mert abban falazott támok találhatók, ami jelentősen lecsökkenti a beruházási költségeket. Elmondása szerint annak értéke akár tízmilliárdokra is rúghat. Másik vonzerő a rendkívül jó minőségű szénvagyon, ami 3500 és 4100 kalória között változik és a korábbi kutatások alapján elérheti a 12 millió tonnát.
A vezérigazgató kijelentette, már most el tudná adni a kitermelt mennyiséget, vagyis túl van a piacfelmérésen. Érdeklődik azonban a Borsodi- és/vagy a Tiszapalkonyai Erőmű megvásárlásáról is, amelyek a közelmúltban kerültek felszámolás alá, és amelyekben hasznosítható lenne a farkaslyuki szén.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.