szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legalább 30 milliárd forintba kerülne az új múzeumi negyed felépítése. Baán László kormánybiztos, a Szépművészeti Múzeum igazgatója a Magyar Narancsnak azt mondta: ez egy ésszerű beruházás. A kormánybiztos szerint az elkövetkező hónapokban a kulturális tárca a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria után több más országos intézményt is összevonhat.

Ősszel kormányhatározatok születtek egy új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes létrehozásáról és ezzel összefüggésben a Magyar Nemzeti Galériának a Szépművészeti Múzeumba való beolvasztásáról. A szakmai egyeztetést és hatástanulmányokat nélkülöző intézkedés ellen tiltakozva lemondott a galéria főigazgatója, Csák Ferenc, a Szépművészetit irányító Baán László pedig már kettős funkciójában beszélt terveiről a Magyar Narancs legfrissebb számának.

Baán Lászlót, a Szépművészeti Múzeum főigazgatóját október 1-től nevezte ki az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes koncepciójáért felelős kormánybiztossá a miniszterelnök, megbízatása 2013. szeptember 30-ig szól. A kormánybiztos feladata "a budapesti Ötvenhatosok terén kialakítandó új, nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes koncepciójának kidolgozása, megvalósításának és építészeti tervpályázatának előkészítése, kiemelt figyelemmel a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményeinek újraegyesítésére".  A kormánybiztos tevékenységét Orbán Viktor irányítja.

A Szépművészeti Múzeum látványterve
epiteszforum.hu

Az eredeti tervek szerint a Szépművészeti Múzeumot a térszín alatt bővítették volna, ezt azonban februárban lefújta a kormány, helyette merült fel a múzeumi negyed gondolata. A Magyar Narancs felvetésére, miszerint nagy valószínűséggel nem spórolási szándékból döntöttek így, Baán László azt mondta: "valóban nem volt benne a kormány érvrendszerében a spórolás".

Baán szerint a kormányhatározat nem arról szól, hogy fél év múlva már dübörög az építkezés, most csak egy stratégiai célt jelöltek ki, a kormánybiztos feladata pedig az, hogy kétéves egyeztetés után 2013 októberéig letegyen egy koncepciót az asztalra.

Még több intézményt vonhatnak össze

A Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum összevonásáról azt mondta: az ütemtervben szerepel a két gyűjtemény fizikai egyesítése, a másik pedig a két múzeum működtetésének intézményi-adminisztratív összevonása. Baán emellett biztos benne, hogy az elkövetkező hónapokban a kulturális tárca több más országos intézményt is össze fog vonni szervezetileg.

A kormánybiztos az interjúban kifejtette: a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria 2012. március 1-jétől egységes irányítás alá kerül, de ez egyelőre csak adminisztratív egybeszervezést jelent, vagyis a gyűjtemények önállósága nem csorbul. Amíg nem lesz új épület, a galéria továbbra is a Várban fog működni - tette hozzá.

Munka a Nemzeti Galériában: Markó Károly képei külföldről értek haza - nézze meg galériánkat!
Stiller Ákos

A múzeumi negyed Baán szerint nagyjából úgy nézne ki, hogy az Ötvenhatosok terén legalább két új múzeum épülne. Az egyik a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria egyesített gyűjteményének modern anyagát bemutató, munkanéven Új Képtárnak nevezett épület, a másik pedig a Magyar Fotográfia Múzeuma, amely Kecskemétről kerülne Budapestre. A kormánybiztos elmondta: az Új Képtár felépültéig - a mai elképzelés szerint 2017-ig - mindkét épület marad a helyén. Azt egyelőre nem lehet tudni, lesz-e további épület a negyedben, de Baán szerint „komolyan felmerült a Néprajzi Múzeum itteni elhelyezése is”.

Ésszerű beruházás

A költségekről a kormánybiztos azt mondta: a beruházás 2014-től induló, új hétéves EU-költségvetési ciklus egyik első hazai nagyprojektje lehet. 100-150 millió euró körüli összegről lehet szó, attól függően, hogy végül mely intézmények kerülnek ide. Ennek legfeljebb tíz százalékát kell majd a hazai költségvetésből fedezni. Baán szerint ez egy ésszerű beruházás.

Arra a felvetésre, hogy a közgyűjteményi szférát érintő 20 százalékos költségvetési elvonást figyelembe véve ez egy irreális terv és bosszantó érvelés, a kormánybiztos azt mondta: bármilyen furcsán hangzik, mégis sokkal biztosabbnak tűnik a megvalósítása, mint akárcsak annak előre látása, hogy milyenek lesznek egy év múlva itthon az állami intézményfinanszírozás körülményei. Baán abból indul ki, hogy két év múlva is lesz Európai Unió és uniós pénzek, ha pedig a múzeumi projekt értelmes formában kerül a kormány asztalára, akkor meg is valósulhat.

A teljes beszélgetés a Magyar Narancs legfrissebb számában olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!