A sötét lelkű hiphopmogul partijain fehér volt a kötelező viselet
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Másodszor gyürkőzik neki Illés Zoltán, hogy eltakarítson egy hulladékkezelő céget konkurensei útjából. A környezetvédelmi államtitkár ezúttal a Greenpeace-szel fogott össze.
Egyenesen Orbán Viktorhoz fordult a Greenpeace Magyarország Egyesület; a tavaly 224 millió forintos bevétellel gazdálkodó közhasznú szervezet szerint „nemzetközi katasztrófával” jár, ha komoly baleset történik a Tatai Környezetvédelmi Zrt. által hulladékokkal, köztük veszélyes besorolásúakkal befedett VII. számú, 76 hektáros vörösiszap-tározóval Almásfüzitőn. Az viszont sajátos módon hidegen hagyja az agilis zöld szervezetet, hogy a közel 4 millió köbméteres VIII. számú zagykazetta a hatósági kötelezések ellenére rekultiváció nélkül maradt. Utóbbi az osztrák érdekeltségű Rekultiv Depónia Kft. kezében van.
A kormányfő október elején Illés Zoltánt bízta meg a válasszal, amely a kelleténél csattanósabbra sikeredett. A vidékfejlesztési tárca környezetügyekért felelős államtitkára ugyanis azt nyilatkozta, hogy a 12–15 millió köbméternyi (nagyjából három Gellért-hegynyi) megszilárdult vörösiszaphalmokat biztonságos helyre kellene szállítani, ám erre most nincs pénz. Ezzel felkeltette a szomszédos Szlovákia vezetőinek figyelmét. Aggodalmaskodó pozsonyi partnerét később azzal nyugtatta meg, hogy a Tatai Környezetvédelmi Zrt.-nek kiadott engedélyt akár egy héten belül vissza lehet vonni.
Ezzel két legyet üthetne egy csapásra: az engedélye szerint 132 ezer tonna veszélyes és 280 ezer tonna nem veszélyes besorolású hulladék kezelésére és abból a tározó fedésére alkalmas talajszerű anyag előállítására feljogosított, valójában 50–80 ezer tonna körüli mennyiséget fogadó tatai cég helyét versenytársai foglalhatnák el, bár ők a hulladékot csak drágábban képesek elhelyezni. Másrészt hatalmas megrendeléshez jutnának a vörösiszapot az országban keresztül-kasul fuvarozó cégek – és új depóniák építői. Ha ez a forgatókönyv irreálisnak tetszik is, reális a veszély, hogy a rekultivációt végző, tavaly 214 millió forint adózás előtti eredményt elkönyvelő tatai vállalkozás ellehetetlenítésével a VII. kazetta is a VIII. sorsára jutna. Vagyis maradna a porzás, a netán csődöt jelentő vállalkozás helyett pedig az államnak kellene helytállnia. Mindazonáltal a Greenpeace már aláírásokat gyűjt a tatai cég ellen.
„Ne a mi kontónkra növeljék a nimbuszukat a greenpeace-esek. Az nem lehet cél, hogy a terület lefedetlen maradjon. Eleget szívtuk a port évtizedeken át, akkor bezzeg senki sem segített rajtunk” – háborgott a függetlenként immár harmadik ciklusát töltő almásfüzitői polgármester, Karánsebesy Lukács. A képviselő-testület a Greenpeace októberi tüntetése után határozatot is hozott arról, hogy kiemelten fontosnak tartja a rekultiváció folytatását. Természetesen az előírások betartásával, de, mint a polgármester a HVG-nek elmondta, ő maga sosem tapasztal rendellenességet.
Az eset előzménye, hogy az Almásfüzitői Timföldgyár az 1950-es évektől az 1980-as évek közepéig a Duna partjára, az időközben (a vízlépcső építésére számítva) megerősített árvízvédelmi töltés tövébe emelt zagytározókba hordta a vörösiszapot. A cég 1997-ben csődbe ment, azóta hat Duna-parti kazettát rekultiváltak. Az utolsó négyet a Tatai Környezetvédelmi Zrt. tette rendbe, és most a hetedik kazetta befedésén ügyködik. A már kétharmad részben letakart tározón szeptember végén jelent meg először Stop-feliratú tábláival a Greenpeace. Az egyesület fellépésére némi árnyékot vet, hogy az általa felkért szakértő éppen annak a leobeni egyetemnek a professzora, amelynek környezeti kutatási eredményeit 1996 óta rendszeresen néhány ezer eurós elismerésben részesíti az osztrák Saubermacher cég – az aszódi és a marcali veszélyeshulladék-lerakó gazdája. Karl Lorber nem járt Almásfüzitőn, ám szakvéleményében határozottan állítja, hogy a tatai cég által alkalmazott technológia nem elég korszerű és kockázatos. Erre rálicitálva Illés is közölte, teljesen igaza van a Greenpeace-nek, ez a fajta komposztálás a szerves és szervetlen anyagok, köztük fémtartalmú hulladékok kezelése révén „fizikai abszurdum lenne”. Pedig a Saubermacher Marcaliban ugyanilyen eljárással komposztálhat veszélyes hulladékot.
Ezt az „abszurdumot” több mint tíz éve jóváhagyja a zöld hatóság, legutóbb tavaly adott – újabb öt évre szóló – engedélyt a tatai cégnek. A hatóság rendszeres ellenőrzéseket végez, és előírta megfigyelőkutak telepítését is. A Greenpeace is önellentmondásba keveredett, amikor a környezet veszélyeztetését a folyamatosan csökkenő szennyezési adatokkal próbálta igazolni. A tüntetés hatására Illés mégis azonnali felülvizsgálatot rendelt el, a zöld hatóság vezetője első nyilatkozatában cáfolta a Greenpeace állításait, majd háttérbe vonult. A korábbi vezetőt, Gerencsér Tivadart, az utólagos indoklás szerint épp az engedély megadása miatt váltotta le tavaly az államtitkár – aki akkor két kivétellel az összes igazgatót eltávolíttatta. Gerencsérnek már 1999-ben is távoznia kellett posztjáról, ugyancsak – az akkor az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságát elnöklő – Illés nyomására. Ő már e minőségében is kifogásolta a tatai cég tevékenységét, meggyanúsítva, hogy ezer tonna galvániszapot illegálisan helyezett el. Az ez ügyben elrendelt nyomozás során Illés útmutatására feltörték a Hungalu egykori tatabányai üzemcsarnokának a világháború óta érintetlen betonját, csakhogy ott semmiféle galvániszap nem volt.
Az ajkai vörösiszap-katasztrófa után alakult parlamenti vizsgálóbizottság jobbikos elnöke, az egykor a zöld hatóságnál dolgozó Kepli Lajos jóval higgadtabban értékelte a helyzetet a bizottság júliusi, helyszíni látogatásakor. Mint az okleveles környezetmérnök leszögezte, az itt elhelyezett anyag sűrűsége miatt „a kolontárihoz hasonló katasztrófának nincs realitása”, és nem kifogásolta a rekultivációs módszert sem, „melynek során különböző szerves hulladékokból, illetve szennyezett földekből takaróréteget állítanak elő”. A bizottság zárójelentése azonban már kétségbe vonta a sajátos hulladékkezeléssel végzett rekultivációt, holott az gazdasági és környezetvédelmi szempontból is ésszerű megoldás. Lényege: a vörösiszap tetejére terítik a vitatott komposztréteget, amely olajtartalmú hulladék – például a kocsimosók olajos iszapja –, szennyvíziszap, pernye és szennyezett föld keveréke. Az olajtartalmat a szennyvíz aktív mikroorganizmusai és olajfaló baktériumokat tartalmazó oltóanyag segítségével csökkentik; a szervetlen komponensek adják a talaj vázszerkezetét, a pernye a szikesedést is gátolja.
A módszert értékelve az ELTE Környezettudományi Kooperációs Kutatóközpontja egy uniós társfinanszírozással 2007-ben elkészült tanulmányban megállapította, hogy ez „az elérhető legjobb műszaki és környezetvédelmi technológia. A komposztanyag kihelyezését követően gyeptársulás telepítése történik, amely növeli a fedőréteg humuszkészletét, táplálékot és élőhelyet biztosít a fokozatosan betelepülő állatvilág számára”. A tanulmányból az is kiderül, hogy semmivel sem jobbak a rekultiváció eredményei ott, ahol csak talajréteggel fedték le a kazettát – ennél sokkal drágábban.
A baj éppen az lehet, hogy ez a technológia túlságosan olcsó ahhoz képest, mintha mesterségesen kialakított, többszörösen szigetelt veszélyeshulladék-tárolót kellene igénybe venni. Utóbbira nincs szükség, mivel a kiszáradt vörösiszap vízzáró tulajdonsága az agyagéhoz hasonlít. A ráhordott hulladék emiatt sem jelent környezeti veszélyt, ráadásul az alkalmazott technológiával a veszélyeztető komponensei át is alakulnak.
A drágábban dolgozó konkurencia piacszerző ügybuzgalma csak részben indokolt, hiszen – mint Farkas Béla, a tatai cég környezetvédelmi igazgatója levezette – az egy-egy évben általuk fogadott hulladék döntő része, 35-40 ezer tonna pernye és szennyvíziszap, amit nem szoktak veszélyeshulladék-lerakókra vinni. Vagyis nem járna környezeti haszonnal, ha a tatai céget kiütnék pozíciójából – viszont megdrágítaná a hulladékok elhelyezését. Ezt ugyanis még négy évig meg lehet oldani a VII. vörösiszap-kazetta lefedésével.
SZABÓ GÁBOR
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.
Eltűnésekor hawaii mintás inget viselt.
Egy sárkányszörfös jókor volt jó helyen.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Pontosan úgy működik, mint a légvédelmi rendszerek.