szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormányzat "piti bosszújának" tartja az MSZP, hogy Iványi Gábor lelkész nem részesülhetett a szerdán átadott Scheiber Sándor-díjban.

Lendvai Ildikó, a parlament emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának MSZP-s tagja az MTI-nek pénteken küldött közleményében azt írta: noha a kuratórium odaítélte a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetőjének az elismerést, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a díj történetében példátlan módon kihúzta a nevét a listáról, mert "érdemeinél súlyosabban esett latba, hogy Iványi Gábor bírálja a kormányt".

"Bosszúból először a több évtizede a szegények között tevékenykedő egyházát fosztották meg az egyházi címtől, most meg őt magát a munkásságát elismerő díjtól" – fogalmazott a szocialista politikus, megjegyezve, ami történt, nem Iványi Gábort, hanem azokat minősíti, "akiknek lassan csak az efféle piti bosszú ad sikerélményt".

Shaul Shaked, a jeruzsálemi Héber Egyetem professor emeritusa kapta idén a Scheiber Sándor-díjat, amelyet Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára adott át a tudósnak szerdán Budapesten.

Iványi Gábor
Túry Gergely

Komoróczy Géza orientalista, a díj kuratóriumának tagja az ünnepségen azt mondta: példa nélküli, hogy a kuratórium által előterjesztett névsorból a minisztériumban bárkit is kihúzzanak, most viszont ez történt Iványi Gábor lelkésszel, a harmadik jelölt, Kecskeméti Károly tudós pedig elutasította, hogy a jelenlegi kormány képviselőjétől vegyen át díjat.

A Scheiber Sándor-díjat minden évben azok kaphatják meg, akik a hebraisztika, a judaisztika, a zsidó vallás és az oktatás, valamint a zsidó és nem zsidó emberek közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításáért – a magyar kultúra szolgálatában – kimagasló munkát végeztek. Az 1913 és 1985 között élt Scheiber Sándor nyelvész, irodalomtörténész, a nyelvtudományok doktora, a budapesti Rabbiképző Intézet újjászervezője és igazgatója, a neológ zsidóság egyik kiemelkedő alakja volt.

A parlament február végén döntött az elismert egyházak körének kibővítéséről: a decemberi 14 után újabb 18 vallási közösségnek szavaztak meg egyházi jogállást a képviselők. Az Országgyűlés döntött 66 vallási közösség kérelmének elutasításáról is. Köztük volt az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség is, amely a többi elutasított szervezettel együtt március 1-jével elveszítette egyházi jogállását és egyesületként működhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!