szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet Gyöngyöspata 2011 című filmjével díjat nyert az V. Roma Élet - Közép-európai Dokumentumfilm Fesztiválon. A szervezetnél azonban úgy döntöttek, hogy a díjat visszautasítják, miután világossá vált, hogy egy olyan Hír Tv-s anyagot is díjaztak a fesztiválon, amelynek álláspontjuk szerint nem a valóság megjelenítése a célja.

A TASZ közleményben tette közzé azt a fesztiváligazgatónak írt levelet, amelyben megindokolják a díj visszautasítását. Simon Jánosnak azt írták, a március 24-i díjátadón nem is kívánnak részt venni.

"Az Alapítvány dokumentumfilm-versenyén a TASZ 2011-ben több díjat is nyert, a díjakat tavaly örömmel és megtiszteltetéssel fogadtuk. Az idei díjazottak között az Önök levele és telefonos tájékoztatása szerint a Hír Televízió Célpont című műsorának 2012. március 9-i adása is szerepel, a vélhetően a filmfesztivál szervezői, a zsűri, vagy a pályázó Hír Televízió által megadott 'Gyöngyöspata 2012' címen. A Hír Tv-s film díjazottként való kiválasztása álláspontunk szerint oly mértékben kérdőjelezi meg a díjazási folyamat komolyságát és tisztességét, hogy a számunkra felajánlott díjjal kapcsolatban a jelzett módon döntöttünk' - olvasható a levélben.

Attól függetlenül, hogy a Célpont témája nem Gyöngyöspata, hanem a TASZ (a műsor témáját jelző első mondat a filmben e kijelentéssel végződik: “Célpontban a TASZ”), a műsor a jogvédő szervezet szerint nem felel meg a pályázati kiírásnak.

A TASZ levelében felidézi, hogy filmfesztivál pályázati kiírása szerint “a zsűri értékelésében elsődleges szempont nem a művészeti tartalom, hanem inkább a valóság hűséges megjelenítése és a tanulságok”. A gondot a TASZ a valóság hűséges megjelenítésében látja. Határozott álláspontjuk, hogy a Célpontnak a Gyöngyöspatai iskolai szegregációt tagadó megjelenítése nem a valóság ábrázolása, "hanem valami egészen másé".

A Gyöngyöspatai Nekcsei Demeter Általános Iskolában a TASZ álláspontja szerint jelenleg is érvényben van a roma gyerekeket hátrányosan érintő megkülönböztetés és szegregáció. A szegregáció tényét az elmúlt évben két kisebbségi ombudsmani vizsgálat állapította meg, és kezelte tényként. Az iskolai szegregáció miatt a gyöngyöspatai önkormányzat és iskola ellen jelenleg is bírósági eljárás van folyamatban, sőt, a szegregációt a Hír Tv filmjében már tagadó iskolaigazgató, Molnár Károly a gyöngyöspatai önkormányzat 2011. október 14-i ülésén szó szerint ezt mondta: “szegregáció van, ezek a tanulók a földszinten vannak elhelyezve”.

A TASZ szerint a Célpont adása nem a tények bemutatásának és a valóság hűséges megjelentetésének igényével született, hanem azért, mert a TASZ korábban egy filmjében felhívta a nyilvánosság figyelmét arra, hogy a Hír Tv - egy brit lap, a Guardian Gyöngyöspatáról szóló, és a szegregáció tényét ismertető cikkére regálva - gyaníthatóan manipulatív módon elferdítette a valóságot, és tagadta, hogy az iskolában szegregáció lenne.

"A Célpont című műsor díjazása éppen ezért szervezetünk szerint olyan döntés, amely számunkra nem teszi lehetővé, hogy a szervezetünknek felajánlott díjat elfogadjuk" - tette hozzá a TASZ a levélben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!