szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha éjfél után nem maradhatnak nyitva, egyáltalán nem éri meg nekik működni, így be fognak zárni – hangzott el az érintett belvárosi vendéglátóhelyek tulajdonosaitól egy a témában tartott fórumon. A VII. kerületi rendőrkapitányság és a jegyző a jogalkotói szándékkal hozott december végén sorozatos korlátozó határozatokat számos külföldön is ismert szórakozóhellyel szemben.

„Illegális erotikus szolgáltatás, illetve kábítószer-kereskedelem gyanúja nem merült fel a korlátozott helyek esetében” – ezt írta megkeresésünkre az ORFK Kommunikációs Szolgálata azokkal a Budapest VII. kerületi szórakozóhelyekkel kapcsolatban, melyek nyitva tartását tavaly év végén korlátozta Erzsébetváros jegyzője. Gothard Gábor és az eljárásban szakhatóságként szereplő VII. kerületi rendőrkapitányság egyaránt a kereskedelmi törvény egyik friss módosítására hivatkozott egy, a birtokunkba jutott korlátozó határozatban, de a netre felkerült többi hasonló irományban is egyaránt a parlament honlapján T/8274-es irományszámon megtalálható jogszabály passzusaira hivatkoznak, így vélhetően minden, a kerületben működő vendéglátóhelyet érintő korlátozásnak ez az alapja.

Pedig ha így van, akkor sem a jegyző, sem a VII. kerületi rendőrkapitányság nem a törvényalkotó szándéka szerint járt el, Rogán Antal jogszabályhoz fűzött indoklásában ugyanis az szerepel, hogy „a világörökség területén üzemeltetett, a szórakoztatást az illegális erotikus szolgáltatással összekötő intézmények (bárok, night-clubok), veszélyt jelenthetnek mind a közbiztonságra, mind pedig a kialakult városképre” – ezért merülhet fel működésük korlátozása. A VII. kerület esetében azonban egyetlen esetben sem ez történt. Az éjfél utáni nyitva tartást megtiltó határozat szerint „állampolgári bejelentések, és az éjszakai ellenőrzés során megállapításra került, hogy a szórakozó hely ( - így. a szerk.) nyitvatartási idején az utcában azok a személyek, akik éppen a szórakozó helyre ( - így. a szerk.) tartanak, vagy onnan távoznak, hangoskodnak, garázda magatartást tanúsítanak.”

"Jogalkalmazói túlkapásnak érzem"

Kérdéseinket a VII. kerületi Rendőrkapitányságnak és Erzsébetváros jegyzőjének is elküldtük, amiben többek között arra lettünk volna kíváncsiak, nem érzik-e úgy, hogy félreértették a jogalkotói szándékot. Rogán Antal sajtómunkatársai ugyanis megkeresésünkre a Fidesz frakcióvezetőjének egy korábbi nyilatkozatát idézték, mely szerint „a jogalkotó szándéka szerintem egyértelmű volt, a törvény a szórakozóhelyekre véleményem szerint csak minősített esetekben alkalmazható, pl. ha rendszeresen előfordulnak súlyos bűncselekmények, melyek a szórakozóhelyre vezethetők vissza, drogárusítás történik, prostitúció zajlik, a közrendet súlyosan megsértik. Minden más esetben ezt jogalkalmazói túlkapásnak érzem és ha a jogalkalmazói gyakorlat, nevezetesen a rendőrség gyakorlata jelentősen eltér a jogalkotó szándékától, akkor készen állok arra, hogy februárban pontosítsuk vagy módosítsuk a törvényt. (pl. az egyik fővárosi kerületben közel 70 hely bezárásával nem értek egyet, erős túlzásnak érzem)”. A rendőrség válaszában gyakorlatilag megismételte a korlátozó határozat(ok)ban foglaltakat.

Foghatják a fejüket a romkocsmák tulajdonosai
MTI / Marjai János

Rogán Antal eredeti javaslatában az szerepelt, hogy a rendőrség adja ki az engedélyt a világörökségi területeken az éjfél és hat óra közötti nyitva tartásra, amit Manninger Jenő (Fidesz) indítványára úgy módosítottak, hogy a jegyző legyen az engedélyező, az eljárásban a rendőrség csak szakhatóságként vegyen részt. Ezzel viszont a kerületi jegyzők olyan jogi lehetőséghez jutottak, amellyel régóta élni szerettek volna: a belvárosi kerületek esetében régóta probléma a helyi (többnyire idősebb) lakók és a frekventált, jelentős bevételt hozó, sok embert foglalkoztató vendéglátóhelyek érdekeinek ütközése. A VII. és a VI. kerület még évekkel ezelőtt csendrendeletekkel próbálkozott, ismertek voltak a VI. kerületi jegyző akciói, aki rendőri kísérettel záratott be vendéglátóhelyeket a Jókai téren azonnali hatállyal.

Mi tegyen a kerület?

A VII. kerületi Kazinczy utcában és annak környékén működő romkocsmák, és egyéb szórakozóhelyek mára nemzetközi hírnévre tettek szert, több nyugati médium szerint is a világ élvonalába tartoznak. Az Élő Erzsébetvárosért Egyesület ezért is tartott csütörtök délután fórumot mintegy negyven vendéglátóhely (köztük a Ellátó, Szimpla, Illegál, Trafik, Wittmann, Szóda, Ladino, Nappali, Ördögkatlan, Piritós, Kirakat) tulajdonosának részvételével. Közülük 11-12-en kaptak éjfél utáni bezárási határozatot, legutolsóként a Wichmann Tamás kenus által immár 25 éve működtetett Wichmann Kávézó. A résztvevők mindannyian egyetértettek abban, hogy ha éjfél után nem maradhatnak nyitva, kénytelenek lesznek teljesen bezárni, mert nem éri meg nekik nyitva tartani. A helyek tulajdonosai most kezdik el felmérni, hogy egy bezárás esetén hány alkalmazottat kell azonnal elküldeni, hány alvállalkozónak, beszállítónak mondanak fel, mennyi adóbevételtől eshet el a VII. kerület (a kerület országosan a második az idegenforgalmi adóbevételből).

Az érintettek elmennek a témában szervezett közmeghallgatásra, emellett saját körben igyekeznek összegyűjteni, hány közösségi beruházást tettek a kerületben, és szerintük mit kéne az önkormányzatnak tenni a helyzet rendezése érdekében. Elhangzott például, hogy pont a Wichmann mellett van egy játszótér, amit a hely tulajdonosa alakított ki saját pénzen, de az önkormányzat képtelen megoldani az éjszakai őrzését, ezért rendszeresek a rongálások, a parkosított részt összevizelik éjjelente.

A VII. kerületi polgármesteri hivatalban nem válaszoltak kérdéseinkre az általuk megígért határidőig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Lakat kerülhet éjfél után a Szimpla Kertre

Éjfél után be kell zárni Budapest egyik legismertebb romkocsmáját, a Szimpla Kertet, ha jogerőre a hetedik kerületi jegyző erről szóló határozata. A szórakozóhely tulajdonosai csütörtökön vették át a végzést, amelyen ellen terveik szerint fellebeznek. Az indoklásban egyebek mellett zajra, hangoskodó vendégekre és a forgalmat akadályozó taxikra hivatkozik a jegyző.

Király Dávid Itthon

Őszre kulturált lesz a Kazinczy utca

Az évtizedek óta lepusztult Belső-Erzsébetvárost leginkább a romkocsmák generálta buliturizmus töltötte meg élettel, az épületeken azonban általában nem a fejlődés jelei látszottak. A Kazinczy utca egy szakaszának megújítása ugyan csepp a tengerben, de első fecskének mindenképp jó.