szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tömeg jelentősen megnöveli a szórakozóhelyeken történő balesetek előfordulásának esélyét, a résztvevők biztonsága mégis gyakran háttérbe szorul - közölte a Generali biztosító, amely összegyűjtötte a tragédiák leggyakoribb okait és a legfontosabb biztonsági intézkedéseket, amelyekkel elkerülhető a baleset.

A hétvégén egy brazíliai diszkótűzben több mint kétszázan haltak meg, és száznál is többen szenvedtek sérüléseket. Hasonló tömegpánik tört ki 2011-ben a West-Balkán nevű budapesti szórakozóhelyen, ami 3 fiatal lány tragikus halálához és többek sérüléséhez vezetett - idézte fel közleményében a Generali biztosító.

Az elmúlt 20 évben világszerte közel 2000 halálos áldozatot és ugyanennyi sérültet követeltek a szórakozóhelyeken bekövetkezett tűzesetek. A tragédiát legtöbbször a zárt térben alkalmazott pirotechnika, szemetesbe dobott cigaretta vagy gyufa, illetve elektromos zárlat okozza, míg a gyors terjedésért az éghető dekoráció, hangszigetelés, illetve az oltórendszer hiánya a felelős. Bármilyen gyorsan is terjedjen a tűz, mégis a legtöbben nem a lángok, hanem a pánik áldozatai lesznek - írta a biztosító.

A pánik elkerülése érdekében a Generali szerint nagyon fontos a szórakozni vágyók informálása, a menekülési útvonalak és vészkijáratok jól látható megjelölése. Sok esetben a labirintusszerű klubokban ez nem egyértelmű, mindenki a bejáraton szeretne kijutni, ami tülekedéshez és a kijutás ellehetetlenüléséhez vezet. Ez nem csak a tulajdonosok kötelezettsége, ha belépünk egy szórakozóhelyre mindig érdemes körbepillantani, hogy baj esetén merre menekülhetünk.

Magyarországon évente több száz fesztiválon, háromezret is meghaladó, nagyrészt könnyűzenei koncerten, és több ezer szórakozóhelyen mintegy 4 millió ember fordul meg. A komolyabb veszélyhelyzetektől eltekintve is egy-egy koncerten vagy klubban komoly tömeg gyűlhet össze, amely – figyelembe véve például a résztvevők alkoholfogyasztását vagy a rendelkezésükre álló szűk teret – jelentősen megnövelheti a balesetveszélyt. A Generali kárkifizetési tapasztalatai szerint az ilyen helyeken keletkező sérülések között leginkább az alkar, a váll, a felkar- és a lábszártörések jellemzőek, de előfordult már bordatörés is.

„A szórakozóhelyekre vonatkozó biztonsági előírások a West Balkán tragédia óta jelentősen szigorodtak, lényegesen visszaszorultak a szabálytalanságok. Mindez nem jelenti azonban, hogy a diszkó-balesetek megszűntek volna, hiszen így is egy-egy népszerűbb helyen minden este nagy tömegek gyűlnek össze, hogy felszabadultan szórakozzanak" - idézi a közlemény Schaub Erikát, a Generali személybiztosítási üzletág-igazgatóját.

"Az alkohol hatására ilyenkor kevésbé figyelnek magukra vagy egymásra az emberek, így könnyen szerezhetnek sérüléseket. Sajnos kevés szórakozóhely fordít figyelmet arra, hogy biztosítással gondoskodjon a balesetet szenvedett vendégeiről, pedig alig néhány forintért megkímélhetné őket a gyógyulás ideje alatt kieső jövedelem terhétől”- tette hozzá Schaub.

Ha rendezvényen ér bennünket baleset, és az eseményre kötöttek kollektív balesetbiztosítást, azonnal keressük fel a rendezvény szervezőjét, és kérjünk baleseti jegyzőkönyvet - tanácsolja a biztosítás. Gondosan őrizzük meg a jegyet, bérletet, illetve az egyéb, részvételi jogot igazoló dokumentumot.

Az ellátást követően a balesettel kapcsolatos orvosi, egészségügyi dokumentumokra (például a csonttörést igazoló leletre, kórházi zárójelentésre) is szükség lesz a kártérítéshez. A Generalinál ilyen biztosítással rendelkező intézmények rendszerint a jegypénztárnál elhelyezett matricán is feltüntetik az erre vonatkozó tudnivalókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!