szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Panasszal élt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a Központi Nyomozó Ügyészség azon határozata ellen, amelyben megszüntették a moszkvai kereskedelmi kirendeltség (kerki) eladásával összefüggő nyomozást – írja hétfői számában a Magyar Nemzet. A főügyész azt közölte: az ügy hét gyanúsított vonatkozásában jelenleg is vádelőkészítési szakban van.

A cikk szerint a 17 ezer négyzetméteres, belvárosi ingatlan eladásában főszerepet játszó Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács tagjai ellen hűtlen és hanyag kezelés miatt nem folytattak eljárást; és Fekszi Márta volt államtitkárt, valamint Tátrai Miklóst, az MNV volt vezérigazgatóját sem hűtlen kezeléssel gyanúsítják már, hanem bűnpártolásra enyhítették a terhükre rótt cselekményt.

A moszkvai képviselet 2008-as értékesítése ügyében a Kehi tett feljelentést, a Központi Nyomozó Főügyészség két hete szüntette meg az ez alapján indult nyomozást. A határozat szerint a vagyontanács tagjaival szemben azért nem merülhet fel a hűtlen kezelés bűncselekménye, mert a magyar államot ért kár még a tanács határozata előtt következett be, amikor a kerki eladásáról szóló első, érvénytelen szerződés alapján a vevő luxemburgi cég tulajdonjogát bejegyezték.

A Kehi és az MNV szerint azonban az ügyészség alapvetően téves jogi feltevésből indul ki, amikor a kár bekövetkezését az ingatlan tulajdonjogának átszállásával azonosítja. Úgy vélik, az államot akkor érte kár, amikor az – irreálisan alacsony, és a korábban meghatározott 23 millió dollárnál még 2 millió dollárral kevesebb – összeget jóváírták az MNV számláján már a vagyontanács döntése nyomán érvényesen megkötött adás-vételi szerződés alapján – olvasható a lapban, amely azt is megjegyzi: a 4,5 milliárd forintért elkelt épületért akár 17 milliárd forintot is kaphatott volna az állam. 

Keresztes Imre főügyész hétfőn délelőtt közölte: az értékesítésről döntő Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács-tagok, valamint Veres János gyanúsítotti kihallgatására nem került sor. "A nyomozást az ő vonatkozásukban részben bűncselekmény hiányában, részben bizonyítottság hiányában április 11-én megszüntettük. A részmegszüntető határozat jelenleg nem jogerős. A határozat ellen az arra nyitva álló határidőn belül a sértett Magyar Államot képviselő MNV Zrt. jogi képviselője élt panasszal, amelynek elbírálása jelenleg folyamatban van" - tette hozzá.
 
"A részmegszüntetés a nyomozás során közölt gyanúsításokat nem érinti. Az ügy 7 gyanúsított vonatkozásában jelenleg is vádelőkészítési szakban van" - írta közleményében Keresztes Imre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!