szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetiségek jogairól szóló törvény új választójogi szabályai alkalmasak arra, hogy kizárják a visszaélés lehetőségét a nemzetiségi önkormányzati választásokon - közölte a kormány illetékes államtitkársága szerdán válaszul arra, hogy Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa törvénymódosítást javasolt.

Az ombudsman azt kezdeményezte, hogy a népszámlálási adatoktól függetlenül is kitűzhető legyen a nemzetiségi önkormányzati választás jövőre azokon a településeken, ahol a nemzetiségi közösség létszáma, illetve a lakosságon belüli aránya indokolja a helyi képviseletet.

Szabó Máté szerint a 2014-től hatályba lépő szabályozás nem zárja ki a visszaélés lehetőségét. Több fővárosi kerületben és településen a népszámlálási adatok alapján viszonylag nagy létszámú nemzetiségi közösség él, ám ezt a nemzetiségek országos önkormányzatai megkérdőjelezik. Az ombudsman szerint így továbbra is fennáll a veszélye annak, hogy álnemzetiségi önkormányzatok alakulnak, miközben másutt, ahol a nemzetiségi közösség léte ezt indokolna, azért nem jöhetnek létre önkormányzatok, mert a népszámláláson nem vallották meg elegendő számban, harmincan a nemzetiségi identitásukat.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) nemzetiségi ügyekért is felelős államtitkársága erre válaszul azt közölte az MTI-vel: a visszaélések kiszűréséhez, az etnobiznisz felszámolásához az egyetlen objektív mutató az, ha a nemzetiségi választások kitűzését a népszámlálási adatokhoz kötik. A kormány várakozása szerint így 2014-től meg fognak szűnni a nemzetiségi önkormányzatok ott, ahol a nemzetiségeknek nincsen valódi, élő közösségük. 

Az államtitkárság hivatkozott az Alkotmánybíróság (Ab) tavaly decemberi döntésére, amely alkotmányosnak ítélte az új szabályozást, és kimondta, hogy a nemzetiségi önkormányzati választások kitűzése köthető a népszámlálás adataihoz. Ezért közleményükben érthetetlennek nevezik, hogy az ombudsman miért vett elő újra egy, az Ab által lezárt kérdést.

Hangsúlyozták azt is, hogy a nemzetiségi törvény előkészítése során a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok biztosa az önkormányzat megalakításához szükséges harmincas létszám emelését szorgalmazta. Az államtitkárság szerint ezért is érthetetlen, az ombudsman miért akarja ezt a határt leszállítani. Hozzátették továbbá, hogy az ombudsman sem tudott más, objektív mutatót javasolni a nemzetiséghez tartozók létszámának megállapítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!