szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Antropológusprofesszor segíti a rendőröket az Aranykéz utcai nyomozásban. A Blikk információi szerint ezzel a viszonylag ritkán alkalmazott szakértői eljárással próbálják a nyomozók bebizonyítani, hogy kik és hogyan követték el a magyar kriminalisztika egyik legsúlyosabb merényletét, Boros Tamás felrobbantását. Az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályánál nem erősítették meg, hogy P.-t kivitték volna az Aranykéz utcába.

Néhány hónappal ezelőtt előkerült egy a támadás előtt a bűncselekmény egyik helyszínén készült biztonsági kamera felvétele. A filmen a rendőrség szerint az azóta letartóztatott, többek között olajügyeiről ismert P. Tamás látható. Ahhoz, hogy erről megbizonyosodjanak, néhány hónapja a férfit elvitték pontosan oda, ahol a felvételen állt 1998-ban. Az utasítás szerint ugyanúgy kellett sétálnia, mozognia, ahogyan a szalagon is látható.

"Azért volt fontos speciális szakértőt bevonni a nyomozásba, mert az antropológus az alany mozgásából, testtartásából, testfelépítéséből meg tudja határozni, hogy a felvételen látható személy megegyezik-e azzal, akire gyanakszanak" – mondta el a Blikknek egy magas rangú rendőrtiszt, majd hozzátette: más bizonyítékok is szólnak amellett, hogy P. Tamás járt a bűntett helyszínén.

Azt, hogy mennyivel a robbanás előtt készült a felvétel, hogy P. Tamás egy előzetes terepszemle alkalmával, vagy pedig már az akció bonyolítása közben járt arra, nem lehet tudni. Az azonban biztos, hogy a rendőrség birtokában van olyan tanúvallomás, amely részletesen leírja P. Tamás szerepét és a bűncselekmény lebonyolításának részleteit.

Az Aranykéz utcában meggyilkolt Boros Tamás és P. hosszú évekig szoros üzleti, mondhatni baráti viszonyt ápolt egymással, P.-t azonban aggasztotta, hogy Boros kapcsolatban állt a rendőrséggel.

 Az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályánál nem erősítették meg, hogy P.-t kivitték volna az Aranykéz utcába, egy a férfihoz közel álló másik forrás azonban megerősítette: a vádlottnak valóban helyszíni bizonyítási kísérletben kellett részt vennie.

Mint ismeretes, az Aranykéz utcai robbantás 1998. július 2-án fényes nappal történt Budapest Belvárosában. Egy ott parkoló Fiat 126-osba rejtették a robbanóanyagot, amelyet akkor hoztak működésbe, amikor Boros Tamás leparkolt az autójával. A merényletben négy ember halt meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!