szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyílt levélben szólította fel Rogán Antalt, az V. kerület polgármesterét Kerék-Bárczy Szabolcs, a DK elnökségének tagja, hogy a politikus tagadja meg a kormány kérését, és ne adjon engedélyt a német megszállás emlékművének Szabadsági téri felállítására.

A DK elnökségi tagja az MTI-nek kedden megküldött nyílt levelében azt írta, Rogán Antal az egyetlen ember, aki megakadályozhatja, hogy a Szabadság térre kerüljön "az az építmény, amely a világháborús gyalázatnak állít emléket, nem pedig az áldozatoknak".

Kerék-Bárczy Szabolcs levelében azt írta: nem lehetnek sikeresek azok a nemzetek, amelyek nem képesek szembenézni múltjukkal és abból levonni a tanulságot és "Magyarország a II. világháborúban és a magyarországi zsidóság elpusztításában játszott szerepét illetően a mai napig adós ezzel a szembenézéssel". 

Mint az MSZP-Együtt-PM-DK-Magyar Liberálisok Budapest 1. sz. választókerületi képviselő-jelöltje írta, történelmi tény, hogy a német megszállást követően "a magyar politikai vezetés és államigazgatás jelentős része kollaborált a nácikkal". 

"A hazai zsidóság deportálása a magyar kormány tudtával és jóváhagyásával, a magyar államigazgatás és csendőrség aktív közreműködésével történt meg. A magyarországi jobboldal nagy többsége, benne az ön pártja ezt a tényt tagadni, elleplezni igyekszik, a magyar államot és annak vezetőit hazug módon áldozatnak, és nem a valósághoz híven, bűnrészesnek tüntetve föl" - írta. 

Hozzátette: "ennek a hazugságnak, az Orbán-kormány embertelenségének szimbóluma a Szabadság térre tervezett emlékmű", amely "torz képet fest hazánk 1944-es kormányának a magyarországi zsidósággal szemben elkövetett gyalázatos bűneiről".

"Ezzel nem csak elhurcolt és elpusztított honfitársaink, hanem egész nemzetünk emlékét gyalázzák meg. Az a szobor nem csupán a múltról, hanem jelenünkről és gyermekeink jövőjéről is szól. Ha fölállítják, akkor sem fog sokáig ott állni: a tavasszal hivatalba lépő demokratikus kormány oda fogja szállíttatni, ahová való, a nagytétényi szoborparkba, a múlt többi relikviája közé" - írta. 

Kerék-Bárczy Szabolcs szerint Rogán Antal "ma az egyetlen ember, aki megakadályozhatja, hogy a Szabadság térre kerüljön az az építmény, amely a világháborús gyalázatnak állít emléket, nem pedig az áldozatoknak, egyúttal pedig enyhítheti pártjáról, kormányáról és saját magáról azt a jogos vádat, hogy a szélsőjobboldallal kollaborál". 

Ezért felszólította, hogy "térjen el" "a Fidesz és saját politikai gyakorlatától" és "ne utólag magyarázzon majd egy, az emberi méltóságot súlyosan sértő döntést; tagadja meg a kormány kérését, és ne adjon engedélyt a szobor felállítására!" 

A múlt év utolsó napján jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy Magyarország német megszállásának 70. évfordulójára emlékművet állítanak Budapesten, a Szabadság téren. A határozat szerint a kormány társadalompolitikai szempontból fontos célnak tartja, hogy 2014. március 19-re elkészüljön a megszállásra emlékeztető alkotás. Az emlékmű megvalósítását nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították.

Az MSZP, az Együtt-PM és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) kifogásolta az emlékmű felállításáról szóló kormányzati döntést. Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija keddi tájékoztatóján kérdésre válaszolva szintén azt mondta, nem támogatják az emlékmű felállítását, mert problematikus, ha azt az üzenetet közvetíti, hogy a magyar államnak nem volt felelőssége 1944 után.

A Jobbik egyetért az emlékműállítással, ugyanakkor áthelyeztetné a Szabadság téren lévő szovjet emlékművet. Rogán Antal korábban azt mondta, a náci megszállás minden áldozatának emléket állít majd az alkotás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!