szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Éppen a választások előtt készül el az Országgyűlés mentelmi bizottságának jelentése Simon Gábor szocialista politikus bujtatott vagyonának ügyében, és azt is fontolgatják, hogy hogyan lehetne 2009-re visszamenőleg visszakövetelni a lemondott parlamenti képviselő javadalmazását.

Az Országgyűlés mentelmi bizottsága március 31-éig készíti el jelentését a Simon-ügyről, és ha nagy horderejű dolgot állapít meg, akkor akár az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását is kezdeményezheti – mondta a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. 

Rubovszky György szerint a bizottsági vizsgálat és az igazságszolgáltatás által lefolytatott eljárás kiegészíti egymást. A bizottság Simon Gábor eltitkolt százmillióinak vizsgálatához kérheti, hogy az állami szervek bocsássák rendelkezésére a szükséges adatokat, dokumentumokat – tette hozzá, megjegyezve, hogy ezt a vagyonvizsgálati eljárásban nem kezdeményezhették, a képviselő pedig nem nyilatkozott az eltitkolt vagyonról, ezért nem tudtak mást megállapítani, minthogy szándékosan titkolta el a százmilliókat.

Közölte, a bizottság feladata többek között, hogy feltárja, Simon Gábor eltitkolt százmilliói származhattak-e legális, bevallott jövedelemből. Ennek az az indoka, hogy Mesterházy Attila MSZP-elnök azt mondta, hogy a bécsi számlán szereplő összegnek semmi köze nincs a politikához, ez Simon Gábor korábbi életének a megtakarítása; ezt kellene igazolni – magyarázta. A mentelmi bizottságnak annak a lehetőségét is meg kell vizsgálnia, hogy a szabálytalanul, 2009. február elsejétől mostanáig felvett javadalmazását milyen címen kérheti vissza az Országgyűlés Simon Gábortól – ismertette. 

Rubovszky György kitért arra, ha Simon Gábor nem mond le, hanem az Országgyűlés mondta volna ki az összeférhetetlenséget, akkor az országgyűlési törvény alapján rögtön vissza kellett volna fizetnie a számára kifizetett javadalmazást. "Az nem túl igazságos dolog, hogy ha valaki egy félórával megelőzi az aktust, és akkor már rögtön legálissá válik a közel 36 millió forint" – fogalmazott. 

Mint mondta, a bizottság jelentést készít, azt nem biztos, hogy meg kell tárgyalnia a parlamentnek, lehet, hogy a házelnök nyilvánosságra hozza, és azzal az ügy lezárul. De ha olyan horderejű dolgot állapítanak meg, akkor lehet, hogy a bizottság kezdeményezi az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását – közölte. 

A kormánypárti politikus szerint a mentelmi bizottság eljárásának célja a politikusi kar becsületének megőrzése, az igazságszolgáltatás eljárását azonban ez nem pótolhatja. Ugyanakkor az igazságszolgáltatás számos kérdést nem vizsgál, például az ügy a képviselő mandátumával való, vagy a szocialista pártban betöltött tisztségével való összefüggését. 

Hoppál Péter Fidesz-szóvivő azt mondta, a szocialisták továbbra is adósak a válaszokkal azokra a kérdésekre, hogy honnan, kitől, hogyan és miért vándoroltak százmilliók Simon Gábor eltitkolt bécsi számlájára. Hangsúlyozta, az ügy nem zárult le, hanem most kezdődik, a szocialisták nem úszhatják meg a kérdéseket és a felelősséget. Emlékeztetett arra, hogy Simon Gábor az MSZP második embere volt, ezért a magyar embereknek joga van arra, hogy megtudják a kérdésekre a válaszokat. Az is kérdés, a szocialisták mióta van információjuk az ügyről – közölte. 

Arra a kérdésre, hogy ebben az ügyben miért indulhat vizsgálat és a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) kapcsolatban felmerült kérdésekkel összefüggésben miért nem Rubovszky György úgy indokolt: azért nem lehetett abban az esetben vizsgálódni, mert az Országgyűlésnek abban az ügyben semmi olyan hátrányos helyzete nincs, mint a Simon-ügyben. Elmondta, "az ügyészségtől nem lehet mindent elszedni, de az ügyészség abban az ügyben is a hivatalos eljárását az igazságszolgáltatás részeként le fogja folytatni és meg fogja hozni a döntést".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!