szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Simon Gábor országgyűlési képviselői mandátumáról való lemondásával megkezdődhet az érintettel szembeni büntetőeljárás – közölte a Legfőbb Ügyészség az MTI-vel csütörtökön.

A közlemény szerint az Országgyűlés elnöke arról értesítette a legfőbb ügyészt, hogy "Simon Gábor országgyűlési képviselői mandátumáról való lemondása február 13-án 7 óra 44 perckor megérkezett az Országgyűléshez". Ezzel elhárult a közjogi akadálya a Simon Gábort érintő büntetőeljárás lefolytatásának – írta az ügyészég.

A bécsi számla

A Magyar Nemzet február 4-én forrásmegjelölés nélkül írt arról, hogy Simon Gábornak, az MSZP elnökhelyettesének több százmillió forint van bécsi számláján, amit nem tüntetett fel a vagyonnyilatkozatában. A képviselő február 6-án közölte, hogy minden, a szocialista pártban viselt tisztségéről lemond, kilép az MSZP-ből, visszalép a képviselőjelöltségtől és február 12-ei hatállyal lemond parlamenti képviselői mandátumáról.

Ezt követően a legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését a Központi Nyomozó Főügyészség által tavaly november óta folytatott nyomozás eredményeként.

A Legfőbb Ügyészség tájékoztatása szerint Simon Gábor egy ausztriai pénzintézetnél nyitott értékpapírszámlára 2008 januárjában 575 ezer eurót, majd 2009 áprilisában további 169 ezer amerikai dollárt helyezett el készpénzben. A számlán tavaly októberben, akkori árfolyamon, 228 millió forint volt. Simon Gábor az elmúlt évekre vonatkozó adónyilatkozataiban egyetlen esetben sem szerepeltette a külföldi betétszámlán elhelyezett megtakarításait – közölték.

Simon Gábor hétfőn új vagyonnyilatkozatot nyújtott be a mentelmi bizottságnak, de az sem adott választ az eltitkolt vagyonával kapcsolatos kérdésekre. Keddig lett volna lehetősége arra, hogy újból javítsa a nyilatkozatot a Magyar Nemzet főszerkesztője által kezdeményezett vagyonvizsgálati eljárás keretében.

Szerdán az Országgyűlés mentelmi bizottsága zárt ülésén azt állapította meg: Simon Gábor szándékosan közölt valótlan adatokat vagyonnyilatkozatában. Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke csütörtök reggel közölte az MTI-vel, hogy megszűnt Simon Gábor volt szocialista politikus képviselői mandátuma, miután csütörtökön megérkezett lemondó levele az Országgyűlés elnökéhez. Hozzátette: Simon Gábor nem személyesen adta át levelét.

A parlament honlapja szerint Simon Gábor képviselői mandátuma február 12-ei hatállyal szűnt meg.

A XVIII. kerület támogatja a nyomozást

Minden eszközzel támogatja az ügyészségi nyomozást Simon Gábor ügyében a XVIII. kerületi önkormányzat, amely továbbra is választ vár arra, hogyan halmozhatott fel az előző városvezetés több mint tízmilliárd forintos adósságot. Az önkormányzat üdvözölte, hogy a Fővárosi Főügyészség elrendelte a nyomozás folytatását a kerületi, 2008-as és 2009-es kötvénykibocsátásokkal kapcsolatban – olvasható az Ughy Attila (Fidesz-KDNP) polgármester és helyettesei, Kucsák László, Lévai István Zoltán és Csomó Tamás által jegyzett csütörtöki közleményben. Mint írták, bíznak benne, hogy a vizsgálat segíthet megérteni azt is, hogyan halmozhatott fel az önkormányzat előző vezetése több mint tízmilliárd forintos adósságot. A kerület vezetése minden eszközzel támogatja az ügy feltárását, és minden segítséget megad, hogy "minél hamarabb tisztázni lehessen a Simon Gábor eltitkolt vagyona és a XVIII. kerületi szocialista városvezetés zavaros ügyei közötti összefüggéseket".

Jelezték azt is: továbbra is várják a helyi MSZP válaszait arra, Simon Gábor volt MSZP-elnökhelyettes honnan szerezte több százmillió forintos vagyonát, és az eltitkolt pénzek összefüggésbe hozhatóak-e a szocialista városvezetés 2010 előtti tevékenységével. Arra is kíváncsiak egyebek mellett, hogy a 2000 és 2010 közötti időszakban a kerületi MSZP-frakció tagjai, Mester László egykori polgármester, Szaniszló Sándor és Ferencz István egykori alpolgármesterek, Kőrös Péter frakcióvezető tudott-e az eltitkolt vagyonról.

A kerület vezetése választ vár arra, hogy Simon Gábor és az érdekeltségébe tartozó cégei milyen szerződéseket kötöttek az önkormányzattal, önkormányzati cégekkel. A polgármester és az alpolgármesterek azt is kérdezik: Simon Gábor be nem vallott és le nem adózott megtakarításainak van-e köze a több mint 10 milliárd forintos adósság felhalmozásához. A közleményben a kerületi MSZP álláspontját is várják a konkrét ügyről, továbbá arra kíváncsiak: milyen felelősséget éreznek az eladósított kerület volt MSZP-s országgyűlési képviselőjének "morális, illetve büntetőjogi értelemben is aggályos tetteiért".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!