szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Objektumvédelmet szolgál az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerint a fővárosi kapitányságok épületeiben történő biztonsági rendszerek telepítése. Rendőrök viszont azt feltételezik, hogy hivatali időn túl az emberek nem tudnak majd a kapitányságokra bemenni, hanem azok bejáratánál elhelyezett kamerás kaputelefonon közölhetik ügyes-bajos dolgaikat a rend őreivel.

Biztonsági rendszerekkel szerelik fel a budapesti kerületi kapitányságok épületeit, van ahol ez már meg is történt – tudta meg a hvg.hu. A IX. kerületi rendőrségen a földszintet mozgásérzékelőkkel, riasztóval látták el, és a kapitányság bejáratánál kamerás kaputelefont szereltek fel. Mindez az ORFK tájékoztatás alapján mintegy 3,5 millió forintba került, a munkákat Pintér Sándor belügyminiszter egykori cége, a Civil Biztonsági Zrt. által is tulajdonolt, a rendőrségen belül jól bejáratott Erando Kft. végezte el.

A védelem hivatali időn túlra kell?

Egy ügyeletes tiszt (új nevén készenléti csoportvezető) a hvg.hu-nak azt mondta, náluk a fegyverszobán túl a kapitányság egész földszinti részén elhelyeztek mozgásérzékelőt, illetve riasztót. „Ennek csak akkor van értelme, vélte, ha a zárt épületbe való bejutást akarják megakadályozni, egyébként egy éjjel-nappal működő kapitányságon jövés-menés mindig van.” Egy volt rendőr tudomása szerint a terv az lehet, hogy a rendőrőrsök nem lesznek nonstop nyitva, hanem a segítséget kérők kaputelefonon szólhatnak be, riasztásuk a Tevékenység Irányítási Központba fut be, ahol majd megmondják nekik, mit tehetnek.

Vidéken számos olyan település is van, ahol munkaidőn kívül bezárják a rendőrkapitányságot, de Budapesten csak most építik ki a rendszert, melynek célja az lehet, hogy a kapitányságokat nem kelljen feltétlenül éjjel-nappal nyitva tartani. (Vidéken, ha valakinek rendőri segítségre van szüksége, akkor hívása Tevékenység Irányítási Központok révén a megyei rendőrkapitányságokon landol, ahol eldöntik, hogy az érintett járásban hova menjen ki a rendőr.)

Az ORFK tájékoztatása szerint a IX. kerületi kapitányság biztonsági rendszere mintegy 3,5 millió forintba került. A munkát az Erando Biztonságtechnikai Kft végezte, a céget három ajánlatból, hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljáráson választották ki. Rákérdeztünk arra is, hogy a kft-vel szerződött-e a rendőrség a kiépített biztonságtechnikai rendszerek karbantartására, javítására, és ha igen, mennyiért. De erre a kérdésünkre nem válaszoltak.

Egy rendőr – kollégáihoz hasonlóan név nélkül – a hvg.hu-nak feleslegesnek mondta az Erando megbízását a biztonsági rendszerek kiépítésére. Szerinte az eszközök beszerzésére kellett volna „csak” a rendőrségnek költenie, a beszerelést és a karbantartást a testületnél dolgozó híradástechnikai szakemberek, akik a főkapitányságok híradástechnikai és információs egységeinél dolgoznak, el tudnák végezni.

Bejáratott cég, bejáratott tulajdonossal

Az Erando Kft egyébként bejáratott cég a rendőrségen, 2010-ben például a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szerződött vele a monori kapitányság számára történő térfigyelő rendszer beszerzésére és üzembe helyezésére mintegy húszmillió forintért. Emellett a XVI. kerület Centenáriumi lakótelepére rálátó „szemeket” is ők telepítették. Továbbá több település, Csömör, Paks vagy Érd térfigyelő rendszere szintén az Erando nevéhez fűződik.

A kerületi kapitányságok biztonsági rendszerének kiépítését ezzel egy olyan cégre bízták, melyben tulajdonos a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt, Pintér Sándor belügyminiszter korábbi vállalkozása. A Civil Biztonsági Szolgálatot Zrt-ben lévő tulajdonát Pintér Sándor közvetlenül a kormányváltás előtt értékesítette, de a vagyonnyilatkozatában az érte járó pénzt még mindig követelésként tartja számon - tehát ezzel még mindig adós az új tulajdonos.

Azt, hogy az Erando eredetileg mennyire kötődik Pintérhez, az is mutatja, hogy a megalapításában 1998-ban a belügyminiszter másik volt cége, a Preventív Security Rt. is részt vett. Ez a társaság egy éven át volt az Erando-ban tulajdonos, a Civil Biztonségi Szolgálat Zrt. 2005-ben került be a tagok közé és kisebb megszakítással a mai napig szerepel benne. 2006 óta a két cég székhelye azonos: mindkettő Zuglóba, az Angol utca 77. szám alá van bejegyezve.  A 63 főt foglalkoztató Erando Kft-nek 2012-ben mintegy 1,66 milliárd forint volt a nettó árbevétele, az adózott eredménye pedig 181,2 millió forint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Pintér Sándor a leggazdagabb kormánytag

Közzétették a miniszterek és államtitkárok tavalyi adóbevallásainak nagyon rövid kivonatát. Továbbra is Pintér Sándort keres a legtöbbet - írja az Index. Orbán Viktor éves jövedelme 18 millió 860 ezer forint volt.

MTI Itthon

Együtt-PM: Pintér Sándor volt cégét "Simicska-közeli" vállalkozó szerezte meg

Pintér Sándor belügyminiszter a 2010-es kormányváltást megelőzően valójában nem adta el az akkor tulajdonában lévő Civil Biztonsági Szolgálatot (CBSZ), hanem egy Simicska Lajoshoz közel álló embernek játszotta át. - mondta Dorosz Dávid, az Együtt-PM szakpolitikusa, független országgyűlési képviselő egy szombati sajtótájékoztatón. Azóta a cég sorra nyeri az állami közbeszerzési pályázatokat, az árbevétele két év alatt 6,1 milliárdról 14,5 milliárdra nőtt..