szerző:
MTI-OS/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megszólalt a Belügyminisztérium a börtönben meghalt hummeres gázolóval kapcsolatban megjelent sajtóhírek ügyében. Közölték, hogy az osztrák férfi testén nem volt külsérelmi nyom, és halálával kapcsolatban kizárható az idegenkezűség gyanúja. A minisztérium egy osztrák cikkre reagált, amely azt állította, hogy a férfit halála előtt kihallgatásra vitték és összeverték.

Közleményt adott ki a Belügyminisztérium a szegedi Csillag börtönben október 10-én este elhunyt hummeres rendőrgázoló halálának ügyében hétfőn.

Mint írták, a nem jogerősen elítélt rab holttestének vizsgálatánál külsérelmi, bántalmazásra utaló jeleket nem találtak. A nyomokat a helyszíni szemlén, a halottvizsgálaton és a két igazságügyi orvosszakértő jelenlétében elvégzett boncolás során is keresték, de nem voltak ilyenek.

A halálesettel összefüggésben tehát az idegenkezűség gyanúja nem merült fel – írták.

Az elhunyt hozzátartozói a rendőrség és a büntetés-végrehajtás részéről megállapított tényeket ellenőrizhetik, jogaik gyakorlásához a magyar hatóságok a jogszabályi keretek között segítséget adnak – állt a közleményben.

Minden más, a fentieknek ellentmondó állítás valótlan, ezért a rendőrség és a büntetés-végrehajtás illetékes szervei helyreigazítási kérelmet juttatnak el az Ausztriában megjelenő Heute napilap szerkesztőségéhez – közölte a Belügyminisztérium.

MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Az osztrák lap hétfőn azt írta, hogy Thomas B.-t kihallgatásra vitték, és onnan már sérülten érkezett vissza a cellájába, ahol órákon keresztül haldoklott. A lap magyar úságírókra hivatkozva írta azt, hogy rendőrségi rádiókat hallgattak le, és onnan származik az az információ, hogy Thmas B.-t halála előtt bántalmazták.

Mindezzel kapcsolatban ugyanakkor a BM-közlemény olvasása nélkül is erős kételyek merülnek fel: nem világos először is, hogy egy elítélt foglyot miért vinnének kihallgatásra, és miért a rendőrök vinnék, miért nem a büntetés-végrehajtás emberei, ahogy az előírás megszabja. Nem derült ki a témával foglalkozó cikkből az sem, hogy hogyan hallgatnák le a rendőrségi vonalakat az újságírók, és erre milyen bizonyítéka van a lapnak.

A férfit nem jogerősen 15 év fegyházra ítélték Kenéz Imre motoros rendőr szándékos elgázolásáért, amely napra pontosan két évvel a hummeres gázoló halála előtt történt.

Korábban az elítélt ügyvédje, rokonai és egy rabtársa is kétségbe vonta, hogy Thomas B. öngyilkosságot követett volna el. Meg nem erősített hírek szerint előkerült ugyanakkor egy napló, amelyben arról vallott, hogy önkezével akar véget vetni az életének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!