szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A múlt héthez képest viszonylag csendesen telt a nap menekültügyi szempontból Magyarországon. Most inkább Szerbia és Horvátország viszonya látszik éleződni, valamint a diplomáciai és politikai csatornákon volt mozgás a szerdai EU-csúcs előtt. Szerbia késő délután válaszlépéseket helyezett kilátásba, ha a horvátok nem nyitják meg szerda éjfélig a lezárt határátkelőket. A hírek szerint Horvátországból újabb több ezer menekült jöhet Magyarországra, hogy innen tovább menjenek Nyugat-Európa felé. A letenyei határátkelőnél is lesz műszaki határzár, Ausztria és Németország között pedig valószínűleg jövő hétvégéig nem indítják újra a vonatokat. A keddi nap összefoglalója.

Hétfőn nagyjából 5300, kedd reggelig körülbelül kétezer menekülttel szemben intézkedtek a rendőrök a magyar-horvát határon. Délelőtt megérkezett Hegyeshalomba az a 16 kocsiból álló vonat, amely hétfő este indult Barcsról 1700-1800, más beszámolók szerint nagyjából 2000 menekülttel. Kedd délutáni hírek szerint újabb tömegek jöhetnek Magyarországra Horvátországból.

A horvát-magyar határon kedden is építették a katonák a műszaki határzárat, valamint elkezdték a határzár előkészítését a letenyei határátkelőnél is, az ottani az autópálya- és közúti átkelőn. A Murán átívelő hidakon is láthatóak már a mozgatható acélkapuk valamint a drótakadály.

Építik a kerítést a horvát-magyar határon
MTI/Sóki Tamás
Acélkapuk és drótakadály Letenyénél
MTI/Varga György
Készül a határzár Letenyénél
MTI/Varga György

Délután zavargás tört ki Horvátországban az opatovaci befogadótábornál. Az M1 tudósítója azt jelentette a helyszínről, hogy "kitört a tömeg" a táborból, és megrohamozták az ott lévő buszokat. A beszámoló szerint nagyon durvák voltak a rendőrök a menekültekkel.

Menekültek az opatovaci tábornál
MTI/Balogh Zoltán

Közben Salzburg és München között teljesen leállította a vonatközlekedést a német vasúttársaság október 4-ig a határellenőrzések miatt. Ez egyben azt is jelenti, hogy Budapestről sem lehet vonattal közvetlenül Münchenig utazni, csak Salzburgig. Másik irányban, a Frankfurtból Klagenfurt/Grazig tartó vonalon pedig Münchennél állnak meg a vonatok, és nem mennek át Ausztriába.

AFP / Christof Stache

Szerbia és Horvátország között tovább nőtt a feszültség kedden, miután a horvátok hétfő éjféltől lezárták a Szerbia és Horvátország közötti legforgalmasabb határátkelőt a bejövő teherforgalom előtt. A Belgrádot Zágrábbal összekötő E70-es úton fekvő Batrovci-Bajakovo átkelőnél keddre 12 kilométeres sor alakult ki. A számítógépes rendszer meghibásodása miatt keddtől ráadásul a kimenő forgalom is leállt, így Horvátországból körülbelül 5 kilométer hosszan vártak a teherautók arra, hogy beléphessenek Szerbiába. Kedden késő délután a horvátok végül feloldották itt a határzárat, de a hírek szerint csak részlegesen: csak a romlandó árut szállító járműveket engedték tovább.

Szerbiát és Horvátországot nyolc átkelőhely köti össze, hetet már korábban lezártak a menekültek miatt, és a teljes forgalmat a Batrovci-Bajakovo átkelőhöz irányították, annak lezárásáig.

A határzár miatt a szerb kormány rendkívüli ülést tartott kedden: arról tárgyaltak a miniszterek, milyen válaszlépéseket tegyen Szerbia. Aleksandar Vucic szerb kormányfő kedden délután rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy szerda éjfélig adtak ultimátumot Horvátországnak. Ha addig nincs megállapodás a teljes határnyitásról, akkor három szintű, vagyis politikai, jogi és gazdasági válaszlépéseket tesz Szerbia az ország érdekeinek megóvása érdekében.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter utasítására Magyarország zágrábi nagykövete tiltakozó jegyzéket adott át a horvát külügyminisztériumban. Erre az indoklás szerint azért volt szükség, mert a horvát belügyminisztérium állítólag ahhoz a feltételhez kötötte a legfontosabb szerb-horvát határátkelő megnyitását, hogy a szerbek Magyarország felé terelik a bevándorlókat. A szerb belügyminiszter közben visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint Szerbia Horvátország felé irányítja az országba érkező menekülteket.

Szerda este rendkívüli csúcstalálkozón vitatják meg az uniós tagállamok vezetői Brüsszelben a menekültkrízis fejleményeit. Az uniós belügyminiszterek kedden közösségi források szerint megszavazták a menekültek szétosztását. A visegrádiak közül Lengyelország is igent mondott, Finnország viszont tartózkodott. A most elfogadott javaslat szerint első körben 66 ezer, összesen 120 ezer menekültet osztanak szét, őket Olaszországtól és Görögországtól veszik át a tagállamok.

A BBC értesülései szerint a szerdai uniós csúcson Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt fogja javasolni, hogy az EU tagállamai hozzanak létre egy külön pénzügyi alapot a menekültválság kezelésére, amelyből egyrészt a Szíriát körülvevő országok menekülttáboraiban lehetne javítani a körülményeket, másrészt pedig ebből lehetne megerősíteni az EU külső határait. A javaslatot azonban sokkolónak és költségesnek értékelhetik a többi ország vezetői - jósolja a brit közmédia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!