„Aki Vucsicshoz nyúl, arra golyó vár!” – üvöltötte a nő, aki kaszával támadt ellenzéki aktivistákra Szerbiában
Tűzkárosultaknak vittek adományokat önkéntesek, amikor egy helyi nő kiállt az útra.
Tűzkárosultaknak vittek adományokat önkéntesek, amikor egy helyi nő kiállt az útra.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket. Szerbiában a megmozduló tömegeknek rég látott rendőri brutalitással kellett szembenézniük. Milyen különbségek vannak a két helyzet és a két rendszer között? Miért lenne szükségük az ellenzékieknek egy „Szerb Péterre”? Tóth Szilárd János politológussal beszélgettünk.
Sokáig úgy tűnt, Donald Trump amerikai elnök veje, Jared Kushner építhet luxusingatlant az egykori jugoszláv hadsereg 1999-ben lerombolt belgrádi központjának helyén, ám Szerbiában egyre többen ellenzik az ötletet.
A rendőri túlkapások miatt több kereszteződést is lezártak a fiatalok.
A szerbiai hatalom és a több városban előrehozott választást követelő diákmozgalom is radikalizálódik: a hétvégén a rendőrség szokatlan brutalitással zavarta szét a tüntetőket. Az EP szerbiai jelentéstevője szerint Alekszandar Vucsics azért nem hozza előre a jövőre esedékes választásokat, mert érzi, hogy megrendült a hatalma.
Szombat óta újra fellángoltak a tiltakozások, vasárnap éjjel és hétő hajnalban a tüntetők több helyen barikádokat emeltek, miközben a letartóztatott társaik szabadon bocsátását követelik.
Egy héten belül két, egymásnak teljesen ellentmondó nyilatkozatot tett a honvédelmi tárca arról, hogy kerültek-e Szerbiába magyar harcjárművek. Mi történhetett valójában a BTR-ekkel és hogy áll a szerb–magyar védelmi partnerség?
Hat rendőr és két civil sérült meg a belgrádi kormányellenes tüntetésen.
Legalább öt újságírónőnek mondtak fel az utóbbi hetekben Szerbiában, mert valamilyen módon állást foglaltak az országban hónapok óta zajló egyetemista tüntetések – mellett. Újságíró-szervezetek szerint a valós szám ennél valószínűleg jóval nagyobb, de a nyilvánosságnak ennyiről van tudomása. Felmondásuk hivatalos megindoklása persze nem ez volt. Hirtelen munkaerő-felesleggé váltak.
Az egyik kar dékánja szerint büntetőpolitikáról van szó.
Válogatásunk a világlapok írásaiból.
Közleményükben azt írták: mivel kiálltak a szerbiai tüntetők mellett, a szponzoraik politikai nyomás miatt kihátráltak mögülük, így az idei lesz az utolsó fesztivál.
Szakértők úgy látják, hogy kozmetikázzák a hivatalos adatokat.
A felek munkacsoportot alakítottak „a tények megállapítására”.
Azt nem tudni, hogy miért most adtak ki drámai hangú közleményt, amikor régóta köztudott dologról van szó.
Szerbia – továbbra is – forrong. Az eddig viszonylag csendes Szabadkán is nagy tüntetést tartottak az egyetemisták. Utazásaik során a kormánytól vagy a helyi hatalomtól függő emberektől és intézményektől nem sok jóra számíthatnak.
Dejan Vuk Sztankovicsot a szerbiai intézményekben nem látják szívesen, most szembesülnie kellett vele, hogy a budapesti szerb gimnáziumban sem.
Robert Fico szlovák miniszterelnöknek is gondjai támadtak a Vlagyimir Putyinhoz való eljutással.
A nő stabil állapotban van, és jó úton halad a rehabilitáció felé.
Egyelőre nem tudni, mi a baja a szerb elnöknek.