Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Egy kis budai utazási iroda Hitler-túrákat szervez Ausztriába és Németországba. Megkerestük a cég vezetőjét, aki állítja, mindent megtesz azért, hogy útjaik ne váljanak Hitler-zarándoklattá.

Nyomozás Adolf Hitler után címmel hirdet háromnapos utat a Kárpáteurópa utazási iroda. Az út leírásából kiderül, hogy Salzburg és Königsee után először a Führer kedvelt tartózkodási helyét érinti az út, a Sasfészket, vagyis a Berchtesgadenben található, annak idején lebombázott, azóta újjáépített épületet. A harmadik nap fő programja pedig Braunau, azon belül pedig Hitler szülőháza.

Az iroda prospektusa azzal magyarázza a témaválasztást, hogy „olyan híres emberek nyomába eredünk, akik alakították a világ sorsát, gazdagították, esetenként rombolták a művészeteket és a tudományt. Hitler után Leonardo, Bach, Hrabal, Szent Ferenc és Einstein útját követjük”.

A nagyobb méretért kattintson!
hvg.hu

Az iroda kínálatában amúgy kifejezetten magyar nemzeti tematikájú utak szerepelnek, Csíksomlyói búcsú, „Nagy-Magyarország nagy körút”, erdélyi utak, székely lagzi, ismerkedés a moldvai csángók életével, „Felvidéki portya”. A Hitler-út mellett több másik történelmi út áll a prospektusban: Sisi nyomában (Erzsébet királyné életének állomásait járja be), Látogatás a pozsonyi csata helyszínén (győztes csatánk 907-ből), illetve a trianoni megemlékezés, amely június 4-re, a Nemzeti Összetartozás napjára időzíti a versailles-i látogatást, ahol is a trianoni békediktátumot aláírták a felek. És van egy isonzói emléktúra is.

Sisi, Trianon, Hitler

Megkerestük az iroda vezetőjét, Petrus György rögtön arról beszélt, hogy ne nézzük magában a Hitler-utat, az iroda alapvetően a történelmi Magyarország és Közép-Európa történetét akarja bemutatni turisztikai eszközökkel, ennek a része az „önök által kiemelt” Hitler-út is, de itt van a Sisi-út is. Hitler meghatározta az egész világ történetét, de van a pozsonyi csata, Trianon, vagy egy erdélyi út is, amely a 32-es Székely Határvadász zászlóalj és a 18-as Honvéd gyalogezred nyomában nevet viseli – összesen 70 úti ajánlata van az irodának. „Nem Hitlerrel akarunk kizárólag foglalkozni, ez a Hitler-féle dolog beilleszkedik egy sorba, amit öt konkrét történelmi program képvisel.”

Igen, de mégis mi az út leírásában említett nyomozás? Petrus részleteket nem árult el erről, csak elmondta az út programját, amelyből a nyomozásra vonatkozóan nem sok derült ki. Azt mondja, klasszikus utazás ez, amelyben érintik Hitler életének két helyszínét. „Nem egy újfasiszta programról van szó” szögezi le Petrus. Kérdésünkre, hogy egy pozitív személyiséghez jobban illik egy kedves, idilli szervezett út, ám Hitler esetében nem olyan egyértelmű, és vajon ízléses-e ez, illetve szó esik-e az úton Hitlerről, Petrus azt mondja, „a gonoszt is be kell mutatni, hogy tudjuk, mitől kell óvakodni”. Ezért lesz egy gimnáziumi történelemtanár és nem idegenvezető az út vezetője, aki elmondja a tényeket, „nem hagyjuk magára az embereket. Egy szörnyeteg ebben a természeti szépségben élt, épp ez az érdekesség. De nem történelemórákat tartunk ott, ez egy egyszerű út”.

Nem tartanak attól, hogy zarándoklat lesz az útból

Petrus kitér a braunaui útra is, a Hitler-ház ma üresen áll, korábban több funkciót is betöltött. Mi is megírtuk, hogy a ház magántulajdonban van, és az osztrák állam szeretné kisajátítani, mert rengetegen zarándokhelyként tekintenek rá. „El fogjuk mondani, hogy elég furcsa volt az életútja ennek az embernek” – mondja Petrus.

Arra a kérdésünkre, hogy nem válik-e szélsőjobbos zarándoklattá az út, a cégvezető azt mondta, szerinte nem, mert nem hirdetik szélsőséges portálokon, ahonnan egyébként könnyedén fel tudnák tölteni az utat. Egyelőre nem tudják, ki lesz a következő figura, aki köré utat szerveznek. „Maradjunk annyiban, hogy el kell adni egy utat, és Hrabalnál Hitler ismertebb figura” – mondja.

Nem fél-e attól, hogy a hitleres út rossz fényt vet az alapvetően nemzeti tematikára, és hogy csak azt az előítéletet erősíti, hogy a nemzeti érzelműek és a neonáci érzelműek közötti határ elmosódik? – kérdeztük. „Nem” vágja rá Petrus, „egyszerűen Közép-Európa történetét szeretnénk nyomon kísérni, és az utazásokat is így szervezzük meg”. Petrus nem először emeli a Sisi-utat párhuzamba a hitleressel, „lehet egy ilyet is és egy ilyet is, nem csak a jót kell mondani, a rosszat is. Ez volt a jó, ez volt a rossz”. A zarándoklat-jelleget is kerülni próbálják, a Hitler-szülőházba be sem lehet menni, előtte áll egy nagy kő emlékmű „Soha többé fasizmust” felirattal, más nem is utal arra, hogy Hitler itt született – mondja a cégvezető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!