szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az oktatási államtitkár szerint a korábban tervezett 2018 helyett leghamarabb a 2019-es tanévtől léphet életbe az új nemzeti alaptanterv. Palkovics László egy keddi háttérbeszélgetésen azt is mondta: jövő héten levélben tájékoztatják az önkormányzatokat az intézmények működtetésének átvételi menetrendjéről.

Az államtitkár szerint azon önkormányzatoknál, ahol az intézmények átvétele nem vált politikai üggyé, nem lesz gond, de lesznek olyan helyek, ahol többet kell majd tárgyalni. A változtatással mostantól egyértelmű lesz, hogy az állam fizet a bérektől a számlákig kezdve mindent, így ha ebben bármilyen fennakadás lesz, akkor egyértelmű, ki a felelős. A teljes átvételi folyamatra 50-55 milliárd forint áll rendelkezésre, de ha ez nem lesz elég, kiegészíti a költségvetés.

Pölöskei Gáborné, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnöke ehhez azt tette hozzá a beszélgetésen, hogy egyedi vagyonkezelési szerződéseket kötnek majd. Az iskolák 47 százalékát működteti most a Klik, és ezek főleg kis iskolák. Döntő többségben nagyobb intézmények kerülnek át hozzájuk – magyarázta.

A fenntartással kapcsolatban megerősítette: az 58 tankerületi központ önálló költségvetési szervként jön létre. Ezek OM-azonosítóval és keretgazdálkodással rendelkeznek. Szeptembertől elkezdték szimulálni a működésüket, azaz megkapták egy összegben a decemberig szükséges forrásokat, és ezek le vannak bontva intézményekre is. Az átalakuló intézmény-fenntartási rendszerben minden tankerület vezetőjét kijelölték, és október végéig a székhelyeket is meghatározzák.

Palkovics László beszélt arról, hogy az új nemzeti alaptanterv leghamarabb a 2019-es tanévtől léphet majd életbe. Januártól átalakulhat a köznevelési kerekasztal is, az erre vonatkozó rendeletmódosítást a kerekasztal jövő heti ülésén terjesztik elő. A Nemzeti Pedagógus Kar helye fix, a szakszervezetek, a civil és a szakmai szervezetek pedig meghatározott számú tagot delegálhatnának, és utóbbiak maguk dönthetnék el, hogy mely szervezet küldhet képviselőt – mondta.

Pölöskei Gáborné beszámolt arról is, hogy körülbelül kétmilliárd forintot fordítottak a tanévkezdéshez szükséges munkálatokra, például nyílászárók cseréjére, tornaterem-felújításra, a fűtési rendszer karbantartására. 167 millió forintot költöttek viharkárok miatti helyreállításra és 870 millió forintot iskolabútorok beszerzésére.

30+15 perces tanórák a kicsiknek - nesze semmi, fogd meg jól?

p>

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!