szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megdöbbentően magas a százezer emberre jutó amputációk száma Magyarországon. Ennek oka egy orvosi szakszervezet szerint, hogy az érsebészet állami finanszírozása gyenge, a kórházaknak sok esetben egyszerűen jobban megéri levágni egy lábat, mint megmenteni.

Magyarországon háromszor annyi amputációt végeznek el, mint az Európai Unió többi országában; ez az arány pedig nem változik – közölte a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (Reszasz) adatait pénteki számában a Magyar Hírlap.

Ezzel a témával foglalkozott a Blikk is, amely arról ír, hogy míg Franciaországban és Spanyolországban 12 amputáció jut 100 ezer emberre, Svédországban 11, Izlandon pedig 4, addig Magyarországon ez a szám 44.

Ungvári Mihály, a Mozgássérült Emberek Önálló Élet Egyesület önkéntes segítője arról beszélt a lapnak, hogy munkája során rengeteg feleslegesen amputált ügyféllel találkozik:

fogom a fejem, hogy neki és neki sem kellene végtag nélkül élnie. Megmenthették volna, ha időben kerül orvoshoz, ha nincs várólista, ha a kórház nem küldi haza, hanem lelkiismeretesen kezelik.

A Rezasz megfogalmazása szerint az utóbbi években egyik kormányzat alatt sem sikerült alapvető javulást elérni az érsebészet állami egészségügyi finanszírozásában, mivel az úgynevezett rekonstrukciós érműtétekért a kórházak általában nem kapnak annyi támogatást, amennyibe a beavatkozás kerül. Az egyik legjellemzőbb adat, hogy egy combközépi amputációért többet fizet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), mint a végtag megmentését célzó, az elzáródott verőeret áthidaló műér beültetéséért vagy saját érből elkészített áthidalás elvégzéséért.

Az augusztus 1-jén megjelent új HBCS (homogén betegségcsoportok) finanszírozás változása nem vette figyelembe az érsebészeti-angiológiai radiológiai szakmai közösség elmúlt években beadott javaslatait. Ennek következtében – hívja fel a figyelmet a Reszasz – továbbra sem várható javulás: az intézmények nem érdekeltek gazdaságilag az érbetegek ellátásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!