"Arra, hogy egy nemzeti ünnepen a központi rendezvényt ennyire szervezetten és tudatosan készültek megzavarni, még nem volt példa. Ezzel azonban nemcsak a szónokokat zavarták, hanem az ünnepelni vágyó embereket is, és a nemzeti ünnepet is meggyalázták. A mélypont talán a Himnusz elejének a kifütyülése volt" – mondta Révész Máriusz fideszes politikus a Magyar Nemzetnek, aki szerint ezzel átléptek egy határt.
Megnéztük, kik állítják, hogy vasárnap kifütyülték a Himnuszt. Árulkodó lista
Hogy miért tették? Hm...
Révész szerint az is elkeserítő, hogy az ellenzéki média "szemérmetlenül és gátlástalanul reklámozta a síposztást".
"Sajnos nem látok esélyt arra, hogy ez a hőfok a választásokig mérséklődne, és mondjuk 2017. március 15-én, vagy a választás előtti utolsó október 23-án ez másképp alakulna. Ez rossz irány. Nem véletlen, hogy még a baloldali ellenzékiek egy része is a fogát szívta, és nem tudott azonosulni azzal, ami vasárnap a Kossuth téren történt."
Arra a felvetésre, hogy több embert megvertek, vérző fejű embereket is lehetett látni, a politikus azt mondta, a szervezők pont ezt akarták kiprovokálni.
"Ha valaki odamegy egy kereplővel, dudával vagy síppal azon emberek közé, akik épp ünnepelni, emlékezni jöttek, és a beszédet akarják hallgatni, akkor ennek nyilvánvalóan atrocitás lesz a vége. Mindenkinek joga van véleménynyilvánításra, és erre nem került volna sor, ha a Kossuth tér egy elkülönített részén fütyültek volna. Ezt azonban nem akarták a szervezők, mert világosan látszottak volna a létszámarányok, kiderült volna, hogy minden hőbörgőre 50 ünneplő jut."
Szerinte a verekedés és az ünnep megzavarása is "kimeríti a garázdaság tényállását".
Jogászok ezt nem így látják
Civil jogi szakértők szerint jogsértő volt megakadályozni embereket abban, hogy sípolással fejezzék ki véleményüket a miniszterelnök beszéde alatt, a körbekordonozott területről sem vezethették volna ki őket.
Korábban Orbán Viktor is kifejtette véleményét a hvg.hu kérdésére a tüntetéssel kapcsolatban: azt mondta, jogi kérdés, hogy ellentüntetőket vertek. Az elől a kérdés elől azonban már kitért, hogy rendben van-e, ha egy magáncég szűri az állami rendezvényre érkezőket.
Ahogy az Index felelevenítette, 2010 előtt ezek a kérdések még az akkor ellentüntető Fideszt is feszítették. "Nem tartja alkotmányellenesnek, hogy egy idegen őrző-védő kft. végzi nemcsak a szűkebb biztosításokat, hanem például március 15-én vagy más ünnepségeken is? Ennek már csak a létezése is nemzetbiztonsági kérdést vet fel" – firtatta például Wittner Mária.