Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

A Bp2017 Nonprofit Kft. a saját igénye szerint újította fel Gyárfás Tamás Nap TV-s székházát 28 millió forint értékben. A felújítás mellett jut pénz egy 17 milliós, blöffgyanús tanulmány megírására is.

Emlékeznek még, amikor Gyárfás Tamás felajánlotta ingyen a Nap TV székházát a vizes vb-t szervező cégnek, és hogy egyedül a felújítást kell kifizetni?

Most kiderült, ez mennyibe került: a 2017-es vizes vb-t szervező a Bp2017 Nonprofit Kft. 28,08 millió forintot költött az egykori Nap-kelték helyszínéül szolgáló Angol utcai székházra. Gyárfás szavaival élve a cégnek joga van

„saját igénye szerint rendbe hoznia”

az épületet.

Az ingatlan az úszószövetség vezetéséről szerdán lemondott Gyárfás Tamás tulajdonában lévő St. Plusz Kft.-é. A Bp2017 Nonprofit Kft. ügyvezetője pedig az úszószövetség főtitkára, Szántó Éva.

A saját igény tehát 28 millió forint értékű felújítást jelentett. A kft. a mindennapi irodahasználat érdekében újította fel az ingatlant, szólt a magyarázat. (A cikk fejlécében látható fotó nem az Angol utcai székházat, hanem az újjáépített Dagály úszókomplexum látható.)

A cég először a Margitszigeten kapott pár irodát, de Gyárfás már tavasszal kijelentette, a 25 fős csapatnak nagyobb hely kell, mert hamarosan 250 főre duzzad a számuk. A szervező kft. idén március 9-től 2017. december 31-ig kapta meg az épületet, azaz erre az időszakra újította fel.

Nem teljesen érthető, hogyan jött ki a 250 fős dolgozói létszám, hiszen Fónagy János NFM-államtitkár Mesterházy Attilának a Parlamentben adott július közepi írásbeli válaszából még az derült ki, a kft. átlag 45 ember foglalkoztatásával számolt, és erre 438 millió forint költséget tervezett be. Júliusban a kft. dolgozóinak száma 29 fő volt.

A dolgozók száma mindenesetre a vébé közeledtével valóban növekedhet, mivel a nemrég kiírt, és november 18-án a Közbeszerzési Döntőbizottság által is végül jóváhagyott közbeszerzések feltételei között is olvasható volt, hogy az így elvállalt feladatokat az Angol utcában kell elvégezni.

A közbeszerzési kiírások közt olyanok vannak, mint A 2017-es úszóvilágbajnokság megvalósítása tekintetében mobilapplikációs igények felmérése, fejlesztésének előkészítése 25 millió forint értékben, valamint olyan építkezések, fejlesztések, mint a Dagály uszoda körüli létesítmények tervezése, kivitelezése (994,7 millió forint), az akkreditációs központ – jelenlegi margitszigeti szikvízüzem – épületének tervezése, kivitelezése (351,6 millió forint) és egyéb kapcsolódó, kisebb beruházások. (A Dagály úszócentrum építése 49 milliárd forintba kerül, azt a Garancsi-féle Market Zrt. építi, ahogy még sok minden mást.)

De készül társadalmi hatáselemzés is a vb-ről, 17 millió forint megy erre. Három cég verseng a tanulmány elkészítéséért: a Hungary Solution Kft., a Magyar Környezetgazdaságtani Központ, valamint a Lanora Solution Kft. De milyen gyakorlati jelentősége van ennek a minimum 50 oldalas, oldalanként 1500 karakter terjedelmű dokumentumnak?

A kft. válaszolt erre a kérdésünkre is, a válaszban először ilyen és hasonló közhelyek sorjáznak:

„A leginkább elfogadott vélekedés szerint a sport javítja az állampolgárok jólétét, megerősíti a társadalmi értékeket, elősegíti különböző társadalmi csoportok beilleszkedését és a felfelé irányuló mobilitás egyik fontos csatornája az egyének számára.”

„Gyakorlati tapasztalat, hogy ha egy-egy magyar sportoló kiemelkedő eredményt ér el valamely világversenyen, akkor a sportágba jelentkező gyerekek száma ugrásszerűen megnő, ezzel biztosítva az utánpótlás rendkívül fontos bázisát.”

Nos, a hatástanulmányra azért van szükség, hogy feltárja „az előbbihez hasonló, pozitív üzeneteket, a sportra, egészséges életmódra nevelés lehetőségeit”, és „javaslatot tesz azok legjobb kihasználására”. Emellett megpróbálja feltérképezni a „az eseménnyel kapcsolatos esetleges negatív véleményeket, lehetőséget adva a szervezőknek arra, hogy – amennyiben lehetőség van rá – ezek okait még a problémák megjelenése előtt megszüntessék”.

Persze, érdekes lesz majd, ha a pályázók pont azt vázolják majd a pályázati tervben, hogy hogyan kerülhető el az úszóvébé szervezői által elkövetett kabalaállatos baki, bár ez már aligha segít rajtuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!