szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor döntött, nem áll bele a népszavazásba az általa láttatott páratlan konszenzus ellenére. Hogy a miniszerelnöki visszavonulás teljesüljön, a Fővárosi Közgyűlésnek szavaznia kellett. Ez volt ma napirenden a városházán.

Most érkezett

Ez kész röhej – veti oda Tarlós

„Én nem vagyok Demszky Gábor” – jelentette ki Tarlós úgy értékelve az elődje és közte fennálló különbséget, hogy a korábbi polgármesterrel szemben ő vállalja a politikai felelősséget. Retardáltnak nevezte, hogy az ellenzéki pártok félévvel a NOB-döntés előtt tartanának népszavazást. „Ez kész röhej. Van, aki ezt elhiszi Horváth Csabának és Gy. Németh Erzsébetnek?” Karácsony Gergely legalább utalgatott erre korábban, tette hozzá.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Tarlós figyelmét semmi sem kerülheti el

Folytatódik a Horváth–Tarlós-csörte: „nem tisztem, hogy reagáljak Horváth úr szavaira, de kénytelen vagyok megtenni”. Szerinte az MSZP és Horváth a Momentum aláírásgyűjtése után jött rá, mennyire szereti a népet. A 3-as metró szerződéseit be fogják vinni a közgyűlés elé, jelentette ki Tarlós. Felemlegette, hogy a négyes metrónál nem így történt, az előző városvezetés nem volt hajlandó megtenni ezt.

Miközben Tarlós beszélt, Gy. Németh Erzsébet legyintett egyet a főpolgármester szavaira. Tarlós ezt észrevette, és megkérdezte: légy van a teremben?

Gyávaságot lát Horváth Csaba

Az MSZP-s Horváth Csaba szerint a mai előterjesztés „egy gyáva kezdet után egy gyáva befejezés”. Azzal érvelt a népszavazás mellett, hogy azért kell ebben a témában külön megkérdezni a budapestieket, mert a rendezés több cikluson átnyúló ügy, és ezért nem elég, hogy az öt évre választott képviselők döntsenek róla.

KI hazudik, ki mond igazat?

Nem tudom egy Tuzson ér-e egy Lázárt

– válaszolja Gy. Németh Erzsébet. Szerinte egyértelmű, hogy lesznek olyan fejlesztések, amelyek a pályázat visszavonása miatt nem valósulnak meg Budapesten. A 3-as metró felújítására kiírt tender visszavonása is ezt mutatja, mondta a DK-s politikus. “Úgy tűnik, hogy Lázár János volt az őszinte ember.” Azt is felemlegette, hogy 2015. előtt sosem téma a Fővárosi Közgyűlésben az olimpiai rendezés. Akkor is csak a pályázat előkészítéséről szavaztak, nem a pályázat benyújtásáról.

Ha nem hölgyről lenne szó, akkor azt mondanám, hogy hazudik

– reagált Gy. Németh felszólalására Tarlós. Szerinte 2015-ben igenis a pályázat benyújtásáról szavaztak, az olimpiai törvény ugyanis erről szól. “Örülük, hogy Gy. Németh Erszébet így megvilágosodott, de vegyék elő az akkori jegyzőkönyveket.” Tarlós “csúcshazugsának” nevezte Gy. Németh Erzsébet kijelentését a 3-as metró tenderének visszavonásáról.

Mit is mondott Lázár?

"Budapestnek nem kellett az olimpiára ezermilliárd forint fejlesztési forrás, így abból fejleszthető a vidék"

- Lázár János a Debrecenben tartott Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett fórumon eresztette meg ezt a fenyegetésnek és a vidék-főváros szembeállításnak egyaránt elsőrangú mondatot.

Tarlós garanciát lát arra, hogy Lázár véleménye nem hivatalos

Lázár János szavaira azt reagálta Tarlós, hogy az nem a Fidesz hivatalos álláspontja, Tuzson Bence még aznap cáfolta a miniszter szavait a budapesti fejlesztések visszavonásáról. Ha nem így történt volna, akkor megszavazta volna a mai indítványt, ami Lázár kijelentésére reagál. Tarlós megvárná, hogy mi a kormány hivatalos álláspontja a budapesti fejlesztések ügyében.

Tarlós szerint nem is sok a 266 ezer, de akkor szavazói száma sem sok

Tarlós István nem állja meg, és Horváth Csaba javaslatához hozzáfűzi, hogy ő személy szerint nem is érti, hogy

pont Budapesten miért akkora nagy teljesítmény a 266 ezer aláírás.

Azt a hvg.hu írta meg elsőként, hogy az aláírások száma alig marad el a 2014-ben Tarlósra szavazó budapesti polgárok számától. 290 ezerrel tudott győzni és ezzel újrázni a főpolgármester.

Az ellenzéket lesöpörték: a népszavazás nem dönthet az olimpiáról

Két ellenzéki javaslattal kezdődött a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülése, amely egyetlen napirendi pontként az olimpiai pályázat visszavonása szerepel.

  • Horváth Csaba (MSZP) felszólalásában azt javasolta, hogy egyelőre ne vonják vissza a budapesti pályázatot, vegyék le a napirendről a kérdést. Azzal érvelt, hogy értesülései szerint jövő hétre az illetékes választási iroda leszámolhatja az összegyűjtött aláírásokat. (Tarlós erre megjegyezte: Horváth nagyon jól értesült, pedig erről a törvény szerint nem is tudhatna, ő sem tudja, hogyan áll a számolás).
  • Higgye el, nekem nem fáj a visszavonás – mondta Csárdi Antal (LMP), aki végig olimpiaellenes álláspontot képviselt. Mégis azt indítványozta, hogy az összegyűlt aláírások értelmében írják ki a népszavazást a pályázatról, így vegyék le napirendről a visszavonás kérdését.

Tarlós mindkét javaslatot tudomásul vette, majd a közgyűlés leszavazta Csárdi és Horváth beterjesztését.

Ne büntessék Budapestet, építsék ki a reptéri utat!

Budapest nem fog kukoricán térdepelni – üzeni a Jobbik válaszul Lázár János kijelenetéseire. Tokody Marcell hangsúlyozza: nem a budapestiek hibája, hogy nem lesz olimpia, hanem a kormányé, amely nem volt hajlandó érdemi párbeszédet folytatni. Nem volt valódi konzultáció, nem álltak ki az emberek elé, hogy miért lenne jó az olompia. "Ezt is – mint mindent – erőből akart megoldani a kormány." Tokody szerint annyiban az MSZP is felelős, hogy pillanatnyi politikai haszon reményében változtatta meg véleményét. A Jobbik megspórolt pénzeket az oktatásra és egészségügyre költené.

A ferihegyi repterérre vezető út felújítását szorgalmazza a Jobbik, ott szerintük balkáni állapotok uralkodnak. A párt politikusa állítja: csúszni fog a 3-as metró felujítása, ami nem lesz valódi felújítás, fejlesztés, csak arra lesz jó, hogy a minimális feltételek adottak legyenek a biztonságos utazáshoz.

Kinek van joga kimondani, hogy legyen vége?

A DK mindig is ellenezte az olimpiát, ma sem fogják támogatni a javaslatot, mert Tarlóséknak nincs joguk az emberek helyett dönteni – ismertette pártja álláspontját az ülés előtt Gy. Németh Erzsébet. Szerinte Orbán Viktor gyáván meghátrált, nem engedte, hogy a budapestiek döntsenek az olimpiáról. Már megvan a retorzió, jelentette ki a DK-s politikus. Lázár János kijelentésével szerinte megdőlt az az érv, hogy azért lett volna olcsó a budapesti olimpia, mert sok fejlesztés anélkül is megvalósult volna.

Csárdi Antal (LMP) viszont úgy látja: a visszavonás az ország érdeke, mert nincs se társadalmi támogatottsága, se gazdasági alapja az olimpiarendezésnek.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!