szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közös nyilatkozatban állt ki a magyarországi civil szervezetek mellett egy sor neves nemzetközi filantróp szervezet.

"Aggodalommal tölt el minket a magyar kormány többszöri kísérlete, hogy korlátozza és stigmatizálja a közérdekű tevékenységeket folytató civil szervezeteket" – olvasható abban a közös nyilatkozatban, amelyet amerikai és európai filantróp szervezetek vezetői írtak alá.

Köztük van többek között az amerikai Carnegie Corporation of New York elnöke, a Ford Alapítvány vezetője, a dán Carlsberg Alapítvány vezetője, az Európai Alapítványi Központ vezérigazgatója, a finn Helsingin Sanomat Alapítvány elnöke, a szintén amerikai Rockefeller Brothers Alap elnöke és a Nyílt Társadalom Alapítványok vezetője.

Az ilyen magyar lépések között említették a Norvég Civil Alap által támogatott civil szervezetek létét fenyegető intézkedéseket és azokat a lépéseket, amelyek bezárásra kényszeríthetik a Közép-európai Egyetemet.

"Különös aggodalomra ad okot az az intézkedés, amely a civil szervezeteket még csekély összegű nemzetközi támogatás esetén is arra kötelezi, hogy külföldi finanszírozású szervezetként regisztráltassák magukat, és ezt a besorolást pénzbüntetés vagy akár a bezárás terhe mellett tegyék közzé a honlapjukon és minden nyilvános anyagukon" – tették hozzá.

Az aláíró szervezetek szerint az átláthatóságot a közéletben, a magánéletben és a társadalmi életben egyaránt támogatják, és egyetértenek a civil szervezetek észszerű szabályozásával, de a jelenleg tervezett javaslatok egy része a messzemenőkig meghaladja az észszerűség határait, miközben az egyes szervezeteket diszkriminálhatja, és olyan szervezeteket bélyegez meg, amelyek világszínvonalú munkát végeznek, és emiatt képesek anyagi támogatáshoz jutni európai és a világ más részein működő magánalapítványoktól is.

Felidézték, a magyar jogszabályok jelenleg is kötelezővé teszik az összes civil szervezet számára, hogy bevételi forrásaikról és egyéb támogatásaikról beszámolót készítsenek a bejegyző hivatalnak.

"Ellenzünk minden olyan kommunikációs kampányt, amely aláássa a civil szervezetek iránti bizalmat azzal, hogy azt sugallja, hogy a civil szervezetek általában, de a külföldi támogatásban részesülők különösen is hajlamosabbak lennének törvénytelen tevékenységek folytatására, mint mások. Kiváltképpen tartunk attól, hogy a civil szervezetek külföldi finanszírozásúként való speciális listázása megnyithatja az utat ezen civil szervezetek további diszkriminációja előtt" – tették hozzá.

Az, hogy a magyar civil szervezetek képesek nemzetközi donoroktól támogatásokhoz jutni, annak az egyértelmű jele, hogy nemzetközi mércével is magas színvonalú munkát végeznek, és egyúttal Magyarország szolidaritását is mutatja Európa civil társadalom iránti elkötelezettsége mellett – szólt a nyilatkozat.

"Reményünket fejezzük ki, hogy a magyar kormány tiszteletben fogja tartani az ország és Európa elkötelezettségét amellett, hogy a polgároknak joga van szervezeteket létrehozni, az aktuális ügyeket megvitatni, és pénzügyi támogatást igénybe venni bármilyen jogszerű forrás felhasználásával" – közölték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!