szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hónapokon át hordták a teherautók a hulladékot egy, a IX. kerület tulajdonában álló Határ úti területre. Bizonyítékok mutatnak arra, hogy a Puskás Ferenc Stadion elbontásából származó törmelék egy részét engedély nélkül hordták oda, dolgozták fel és szállították ismeretlen helyre.

3,9 milliárd forintért végezte el a Puskás-stadion bontását a ZÁÉV--Föld-Trans 2001 konzorcium. Az Átlátszó által összegyűjtött bizonyítékokból kiderült, hogy a közbeszerzéseken gyakran befutó cég számára az összeg nem volt elég, hogy az elbontott sittet megfelelően kezelje: a hulladék egy részét illegálisan dolgozták fel, illetve rakták le a Határ út ferencvárosi oldalán, egy ipari területen.

A környezetvédelmi hatóság figyelmeztette a Föld-Trans Kft.-t, hogy intézkedjen a hulladék elszállításáról, de a határozat nem jogerős, mert a vállalat fellebbezett.

A Föld-Trans 2001 Kft.-ről 2016 előtt csak a szakmában tudtak, de a ZÁÉV-vel közösen elnyerte a stadionbontásról szóló megbízást. A közbeszerzés után nagyot nőtt a Föld-Trans nyeresége: árbevételarányosan kb. 30 százalékot tett ki, ebből 600 millió forintot reklámra és alapítványi támogatásra fordítottak, emellett 600 millió forintot osztalékként vettek ki a cégből.

A Határ út mellett fekvő, használaton kívüli ipari területre tavaly hónapokon át hordták a teherautók a bontási törmeléket. A beazonosított ingatlanon az Átlátszó munkatársai több száz köbméternyi aszfaltot, földet és építési törmeléket találtak. A hulladékon látszik, hogy sportlétesítményből származik, például az aszfalttörmelék egy részére ragasztott rekortánból. A hulladékban találtak festett betont, süttői márványt, műanyagdarabokat, amelyek szintén arra engedtek következtetni, hogy a Népstadion darabjait hordták az illegális lerakóba.

Kevés volt a 4 milliárd forint a bontásra – illegális lerakóban végezte a Népstadion from atlatszo.hu on Vimeo.

A Határ úti terület tulajdonosa a IX. kerületi önkormányzat, bérlője 1996 óta egy kunszentmiklósi magáncég, a Paralel Kft. A cég 2015-ben rossz évet zárt, 20 millió forint veszteséget termelt, majd 2016-ban eladták, és új néven - Betonbruch Kft.-ként működött tovább. Új tulajondosa az a Tóth József, amely a bontási tenderen eredményes Föld-Trans 2001 Kft. tulajdonosa és ügyvezetője.

A Nemzeti Sportközpontok nevű állami szervezettől kikért dokumentumok alapján a Határ úti ingatlanon nem folyhatott a stadionbontással kapcsolatos tevékenység. A Betonbruch Kft. által bérelt terület szomszédságában dolgozó munkások viszont biztosra mondták, hogy itt a Népstadion bontási hulladékait darálták, majd szállították el.

MTI / Ruzsa István

A terület tulajdonosa, a IX. kerületi önkormányzat nem tud arról, hogy ilyen tevékenység folyt volna a Határ úti ingatlanban, a bérleti szerződés alapján erről a bérlőnek előzetesen tájékoztatnia kellett volna a tulajdonost.

A Nemzeti Sportközpontok dokumentációja szerint a több százezer tonna hulladékot legálisan dolgozták fel, például más építkezéseken újrahasznosították, vagy erre szakosodott cégeknek adták át kezelésre. A papírokból azonban az is kiderül, hogy 67 ezer tonna - kb. 2-3 ezer kamionnyi - hulladék feldolgozásáról maga a közbeszerzés nyertese gondoskodott.

Tóth Józsefet, a területet bérlő cég, valamint a Föld-Trans Kft. tulajdonosát megkérdezték arról, hogy mi lett a sorsa 33 490 tonna beton-, 5500 tonna aszfalt-, valamint 12 000 tonna tégla és kőtörmeléknek, de nem válaszolt. Kérdezték arról is, honnan származnak a Határ út 38230/45. helyrajzi számon ma is megtalálható sitthegyek, illetve hogy kik, és milyen engedélyekkel dolgoztak fel ott több tízezer tonna építési törmeléket.

Az illetékes zöldhatóság, a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya közölte, a területre semmilyen környezetvédelmi hatósági engedélyt nem adtak ki. A hatóság határozatban kötelezre a Föld-Trans 2001 Kft.-t, hogy a területen lévő hulladékot azonosítsa, és adja át egy érvényes hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkező szervezetnek. Egy másik határozatban

bírság helyett figyelmeztetésben részesítették a céget engedély nélkül végzett hulladékgazdálkodási tevékenység miatt.

Ez az a határozat, amelyet a Föld-Trans Kft. megfellebbezett, így nem jogerős.

Nem tudni, hová került az a hulladék, amelyet nem hagytak a Határ úton. Azt csak a cég és a szálítási alvállalkozók fuvarleveleiből lehetne deríthetné ki a hatóság. A zöldhatóság csak a Határ úti telepen hagyott pár száz köbméter hulladék ügyében járt el - részesítette figyelmeztetésben Tóth József cégét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!