szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

600 000 elhurcolt sorsa válik megismerhetővé.

A Magyar-Orosz Levéltári Vegyesbizottság szentpétervári ülésén 2018. szeptember 13-án megállapodás született a két ország történelmét érintő közös kutatási programokról - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A tárgyaló delegációk megegyeztek a második világháború idején fogságba esett és elhurcolt, közel 600 000 magyar állampolgárra vonatkozó, Oroszországban őrzött levéltári adatok feltárásáról, a 20. századi magyar történelemre vonatkozó alapkutatások elindításáról, továbbá a magyar és rokon népekre vonatkozó középkori kutatások elősegítéséről. Az eredményeket konferenciákon, kiállításokon, valamint közös publikációkban tervezik bemutatni.

A magyar kormány a 2000-es évek eleje óta folyamatosan napirenden tartotta a Szovjetunióba hadifogolyként és kényszermunkásként került, mintegy 600 000 honfitársunk adatainak megismerését. Erre mostantól a Vegyesbizottság döntése alapján, végre lehetőség nyílik. Ezen információkból kiderül, hogy ki hol esett hadifogságba, a Szovjetunióban mely táborokba kerültek, milyen egészségi állapotban voltak, és a 60 000 fogoly, akik a Szovjetunióból soha nem tértek haza, azok földi maradványai hol találhatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!