szerző:
Tetszett a cikk?

Állami tulajdonba kell venni az esztergomi képviselőtestület által augusztus végén ingyenesen felajánlott, Szent István tér 4. alatti műemlék épületet a Déli Kanonoksoron – erről jelent meg kormányhatározat kedd este.

Ez lesz az új Közigazgatási Felsőbíróság székhelye. A jövő év végéig gondoskodni kell a megfelelő infrastruktúráról és külön az informatikai fejlesztésről. A pénzügyminiszternek 100 millió forintot kell adnia e célokra az Igazságügyi Minisztérium kasszájába.

A Magyar Közlöny ugyanezen számában megjelent rendelet egyúttal „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé” nyilvánította az átalakítást, koordinálására György István fővárosi kormánymegbízottat jelölte ki. A kiemelés azt jelenti, hogy építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt nem kell beszerezni, településképi véleményezési eljárást nem kell lefolytatni, és településképi bejelentési eljárásnak nincs helye. Továbbá a környezeti hatásvizsgálat kivételével minden hatósági eljárás ügyintézési határideje 8-15 nap.

Ez a már folyamatban lévő eljárásokra is vonatkozik. A beruházás lebonyolítója – ide nem értve a beruházáshoz kapcsolódó informatikai fejlesztéseket – és építési műszaki ellenőre kizárólagos joggal a BMSK Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zártkörűen Működő Részvénytársaság.

Sokan emlékezhetnek rá, hogy 1989-ben az Alkotmánybíróság székhelyét is Esztergomban jelölték ki. Erről idén is megemlékeztek, amikor a most 80 éves ötletadó Nemes Tamás orvost, az 1985-1990 közti országgyűlés képviselőjét a város kitüntette.

A gyakorlatban azonban az Ab soha nem működött ott, csak egy-két jelképes rendezvényt tartott. Ugyanis kiderült, hogy az alkotmánybírák és munkatársaik nem kívántak a Budapesttől 50 kilométerre fekvő kisvárosba költözni, naponta bejárni pedig sem autóval, se busszal vagy vonattal nem lenne könnyű. Még ma sem, bár 29 év alatt sok változás történt.

Emellett azok az állami hivatalnokok és magánügyfelek sem lelkesedtek, akiknek dolguk volt az Alkotmánybíróságon. Ennek következtében az alkotmányosság legfőbb őreként szolgáló testület tulajdonképpen több mint 20 éven át törvénysértően működött Budapesten, amíg az új törvényből ki nem vették a fiktív vidéki székhelyt. Kérdés, más lesz-e a helyzet az új bírósággal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!