szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egységes szakmai ösztöndíjat vezet be a kormány.

A mérnökképzés előszobája is lesz a technikusképzés – mondta Pölöskei Gáborné helyettes államtitkár a Magyar Nemzetnek adott interjúban. A szakképzést 2020 szeptemberétől alakítják át, az egyik legfontosabb változás, hogy a szakgimnáziumi 4+1 éves képzést egy ötéves technikumi váltja fel.

Megújul a szakképzés tartalma, hiszen a technológia is sokat változott. A tankönyvek újraírása helyett a digitális tananyagok fejlesztésére van szükség,

a gipszkartonozást 20-25 oldalnyi szöveggel tárgyaló tankönyvnek valóban jobb alternatívája egy pár perces oktatófilm, amelyet megbeszélnek a tanárral.

Az iskolákban csökkentenék a szakmák számát, hogy az "ágazati kompetenciákat" elmélyültebben oktassák az iskolák. Bevezetik az orientációs évet, ami a bizonytalanokat segíti a pályaválasztásban, a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatásában a műhelyiskola és a szakkollégiumi rendszer segít.

Egy uniós program részeként az idei tanév elején minden kilencedik osztályos diák készségeit felmértük. Arra jutottunk, hogy ilyen felmérést már az általános iskolában is kellene végezni. Ez segítené a diákokat abban, hogy megismerjék az erősségeiket, és tisztába jöjjenek azzal, milyen ágazatokban, milyen szakmákban hasznosíthatnák azokat.

Pölöskeiné beszélt arról is, 9. osztály végén matekból és szakmai tárgyból bukik meg a legtöbb diák, amiből azt a következtetést vonták le, hogy

segíteni kell a diákoknak abban, hogy a képességeiknek és érdeklődésüknek megfelelő szakmát kezdjék el tanulni, másrészt a tananyag tartalmát felül kell vizsgálni.

A műhelyiskolákban – ahol részszakképesítést szereznek a diákok – csak annyi közismeretet tanulnak a diákok, amennyi az adott szakmához kell.

Ha például burkolónak készül egy diák, akkor ki kell tudnia számolni, hogy egy adott helyiség leburkolásához hány járólapot kell vennie. Akkor kaphat szakmai bizonyítványt, és léphet ki az iskolarendszerből, ha erre képes.

A kormány bevezeti az egységes szakmai ösztöndíjat is, "ha valaki 14 évesen a szakképzést választja, akkor a teljesítményétől is függő, folyamatosan emelkedő juttatásra számíthat". Később ehhez hozzájöhet még a gyakornoki jellegű jövedelem is, ha a diák szerződést köt egy vállalattal – mondta a helyettes államtitkár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Jól hangzik, hogy felvételi nélkül lehet egyetemre menni, de koppanás jöhet a végén

Vajon jót tesz a kormány azzal, ha a technikumot végzett diákok könnyített feltételekkel (vagy ahogy a szöveg fogalmaz, felvételi nélkül) kerülnének be a szakmájukhoz passzoló egyetemekre? Ebben a diákszervezet képviselője, illetve a Rektori Konferencia elnöke sem biztos, ahogy több nyilatkozónk azt mondja, ezzel a jelenleginél is jobban leszűkítik a diákok lehetőségeit.