Az Európai Bizottság a tervek szerint kedden fogja elfogadni és nyilvánosságra hozni az erről szóló közleményét – értesült a Népszava. Akik ismerik a dokumentumot – EU-s források –, azt mondják a lapnak, abban felsorolják, hogy a huszonnyolcak közösségének jelenleg milyen lehetőségei vannak az uniós értékeknek és elveknek fittyet hányó országok megrendszabályozására; az Európai Parlament pedig régóta elégtelennek ítéli ezeket.
A majdani bizottsági közleményben megoldási javaslatokat vázolnak majd fel, továbbá felkérik a többi EU-s intézményt, a tagállamokat, a nemzetközi jogvédő és civil szervezeteket, valamint a széles közvéleményt, hogy vegyenek részt a jogállamiságot biztosító eszközrendszer megerősítéséről szóló közös gondolkodásban.
Az Európai Bizottság a konzultációkat követően, idén júniusban szándékozik letenni az asztalra javaslatát a jogszabályi változtatásra.
A lap úgy értesült, az uniós ellenőrző és végrehajtó testület a közleményben leszögezi: a demokrácia, a jogállam és az alapvető értékek védelmében egy olyan mechanizmust kellene létrehozni, amely elősegíti az ezekkel kapcsolatos jogi és politikai tudnivalók megismerését és elterjesztését a tagállamokban, hozzájárul a kockázatok kialakulásának megelőzéséhez és végül erőteljesen fellép a normák megsértőivel szemben.
Az Európai Bizottság ezért párbeszédet javasol, a fékek és ellensúlyok rendszeréről, az igazságszolgáltatás függetlenségéről és a korrupció elleni harc hatékonyságáról szóló információnyújtást. Egy tagállamban riasztó jel lehet a törvényeket vagy a kormányzati döntéseket ellenőrző intézmények, így az alkotmánybíróság, meggyengítése, az átláthatatlan törvényalkotás, a magas szintű korrupció, a sorozatos hivatali visszaélések, a független média vagy a civil szféra támadása.
Az EB megfontolásra ajánlja egyebek között, hogy a tagországok gazdaságpolitikai koordinációjára szolgáló, úgynevezett európai szemeszter keretében az uniós intézmények értékeljék a jogállamiság működését is. Javasolja azt is, hogy az igazságszolgáltatás hatékonyságát minősítő éves jelentés véleményezze a bíróságok függetlenségét.