Magyarországon 100 ezer lakosra 406 rendőr jut, amivel jól szerepelünk az Európai Unió tagállamai között. Összehasonlításképp: Finnországban százezer lakosként 137 rendőr is elég ahhoz, hogy nyugalomban teljen az élet.
Hazánkban mégis állandó a panasz a politikusok és a rendvédelmi szervek részéről, hogy kevés a rendőr, így akik szolgálatban vannak, sokszor túlórázásra kényszerülnek.
Tavaly egyébként valóban nehéz éve lehetett a magyar rendőrségnek, mert idén februárra hatszáz fővel kisebb lett az állomány, mint 2017 végén volt. A Magyar Statisztikai Évkönyv adatai szerint az utóbbi évtizedben évente 1000-1500 fő hagyja el a rendőrség kötelékét, ám őket még sikerült pótolni, sőt gyarapodott is az állomány: 2014-től 2017-ig például háromezer fővel. Ezért a tavalyi csökkenés mindenképp jelentősnek mondható.
Az adatok szerint a legnagyobb baj mégis az, hogy az emberekkel mindennapi kapcsolatban álló, az ő biztonságérzetüket befolyásoló tiszthelyettesek vannak kevesen. A 11-12 ezer fős tiszti létszám ugyanis általában be van töltve, tiszthelyettesekből viszont sokszor ezer főnél is több hiányzik.
Ez jól követhető a megyeszékhelyek adatain. A 24.hu kikérte a megyei központok állományi adatait, s kiderült, hogy a városok háromnegyedében kevesebb a rendőr, mint amennyi az állománytábla szerint kellene. Egerben például a 105 státusból csak 85 volt betöltve.
Hogy ennek mi a pontos oka, és hányan vállalnak még mindig másodállást a rendőrök közül, kiderül HVG e heti számából.
