szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Havasi Bertalan sajtófőnök frappáns magyarázatot adott arra, hogy a miniszterelnök milyen szempontok alapján, kinek küld gratuláló vagy éppen részvétet nyilvánító üzenetet.

Heller Ágnest július végén helyezték végső nyugalomra, halálakor Emmanuel Macron francia elnök – a budapesti francia nagykövetség közreműködésével – levélben fejezte ki részvétét, a táviratot a filozófus sírjára is kitették.

Tarlós István főpolgármester Budapest saját halottjának nyilvánította a filozófust, a magyar miniszterelnök azonban néma maradt. Heller július 19-i halálát követően a Népszava július 22-én kérdezte meg Havasi Bertalantól, a miniszterelnök sajtófőnökétől, hogy a kormányfő kifejezte-e, ha nem, tervezi-e, hogy később kinyilvánítja részvétét.

Alkalom lehetett volna erre július 29-e, a temetés napja. A sajtófőnök nem reagált. Heller Ágnes családjától azt a tájékoztatást kapták, hogy azóta sem érkezett semmiféle részvétnyilvánítás a miniszterelnöktől.

Ahogy azonban a Népszava pénteki számában megjegyzi, ebből nem szabad azt a következtetést levonni, hogy Orbán soha, még halálukban sem hajlandó méltatni a rendszerét keményen bíráló értelmiségieket. Más kérdés, hogy ezt nem mindig nyilvánosan teszi. A 2016-ban elhunyt Esterházy Péter író családjának például úgy küldött részvétlevelet, hogy a hozzátartozókra bízta, publikálják-e annak tartalmát.

Kevesen gondolták volna, de Orbán köszöntötte a nemrég 100 éves Bálint Györgyöt is. Pedig az ünnepelt nem titkolta, mit gondol a hatalomról. „Mostanában úgy szeretik jellemezni hazánkat, hogy autokrácia, de alapjában véve nem más, mint egy valóságos diktatúra” – nyilatkozta Bálint György a Népszavának. (Hasonlóan gratulált Orbán Kőszeg Ferencnek is, amikor a jogvédő, rendszerváltó politikus kitüntetést kapott Németországban.)

Ha köszöntés, nem maradhat ki a sport, a közelmúltban köszöntötte a 80 éves Göröcs János újpesti labdarúgót, a győri kézilabdásokat, illetve Milák Kristófot is. De kapott orbáni szót Törőcsik Mari és Korda György is.

Heller Ágnessel kapcsolatban Havasi Bertalan nem reagált ugyan, de egy másik körben elküldött Népszava-érdeklődésre kiderült, „a miniszterelnök nyilvános leveleit a kormany.hu és a miniszterelnok.hu honlapokon megtalálja. Ezeket éppen azért tesszük közzé – sok esetben beszkennelve az eredeti levelet is –, hogy az ön munkáját is megkönnyítsük.”

Kíváncsiak voltak arra is a lapnál, hogy kormányfő számára milyen események, személyek élveznek prioritást. Létezik-e valamilyen bejáratott mechanizmus és protokoll? Havasi Bertalan nem cifrázta túl a dolgot: „Úgy gondolom, a levelek megírásának alapját, indokát minden esetben maga az adott levél tartalmazza.”

(Kiemelt kép: Heller Ágnes temetése, HVG / Fazekas István)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!