szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendkívüli felhatalmazás az ifjú konzervatívoknak is sok.

Tizenöt ország tizenkilenc tagszervezetének közös indítványa alapján napirendre veszi az Európai Néppárt ifjúsági szervezete, a YEPP a Fidelitas kizárását – írja a Népszava. Az indítványozók között skandináv, balti, cseh, görög, ír, olasz, portugál és ukrán, valamint a Benelux-államok tagszervezetei szerepelnek.

A kizárással kapcsolatban megosztott a YEPP, a lap azt írja, többen megvárnák, tényleg visszaél-e az Orbán-kormány a rendkívüli felhatalmazással.

Az állásfoglalásban az áll, hogy a magyar veszélyhelyzetben megszavazott rendeleti kormányzás folytatja a demokratikus fékek és ellensúlyok, valamint a jogállam leépítését, szándékosan gyengíti az ellenzéket, és aláássa a tisztességes politikai versenyt. Kiemelik a határidő nélküli rendkívüli helyzetet, és a rémhírterjesztés büntetésének szigorítását is. Idézik Donald Tuskot, az Európai Néppárt elnökét, aki szerint "ezek a lépések aránytalanok és politikailag veszélyesek".

A YEPP döntéshozó tanácsa következő ülésén veszi napirendre az indítványt. Maga a Néppárt a járvány levonulása után fog határozni a Fidesz sorsáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gábor hvg360

Kim Lane Scheppele: Lehullott Orbánék álruhája, Magyarország diktatúra

A felhatalmazási törvénnyel a miniszterelnök minden kontroll nélkül kormányozhat, s bár az EU még kesztyűs kézzel bánik vele, de Orbán Viktor barátokat veszít az unióban és a Néppártban – állítja Kim Lane Scheppele, az amerikai Princeton Egyetem professzora, az autoritárius rendszerek, illetve a magyar politikai és jogrendszer elismert kutatója.