szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ezzel indokolta a magyar külügyminiszter, hogy miért ő foglalkozik az űrrel, amikor felszólalt az Európai Unió űrtevékenységért felelős minisztereinek videokonferenciáján. Megerősítette, hogy az évtized közepén újra embert küldene az űrbe Magyarország, és hogy megkétszerezték a magyar hozzájárulást az Európai Űrügynökség költségvetéséhez.

“Mivel az űr Magyarország határain kívül található, ezért külügyi kérdés" - ezzel indokolta az Európai Unió űrtevékenységért felelős minisztereinek pénteki videokonferenciáján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt, hogy miért ő foglalkozik az űrrel kapcsolatos kérdésekkel.

“Ebben az évben ünnepeljük a negyvenedik évfordulóját annak, hogy az első magyar űrhajós elindult az űrbe. Ma már a külügyminisztériumnak dolgozik különleges tanácsadóként, az űrkérdések tehát közel állnak a szívünkhöz."

- mondta még Szijjártó, aki kijelentette azt is, hogy továbbra is célja Magyarországnak, hogy az évtized közepéig magyar űrhajóst küldjön a Nemzetközi Űrállomásra. Ennek érdekében egy hosszú távú tudományos missziót indítanak: előbb két projekt keretében egy-egy tudományos műholdat küldenek az űrbe, majd egy tudományos fedélzeti mérőrendszert fejlesztenek, amit a Nemzetközi Űrállomásra telepítenének.

A miniszter jelezte, Magyarország megkétszerezte hozzájárulását az Európai Űrügynökség költségvetéséhez, majd beszámolt a nemzeti űrstratégiáról is, amivel növelni szeretnék a magyar cégek szerepét a szektorban, és hogy az iparág helyet kapott a válságból való kilábalást segítő stratégiai gazdasági programban is.

A miniszter arra kérte az Európai Bizottságot, hogy proaktívan és rugalmasan tárgyaljon a jövőben az Európai Űrügynökséggel a közös programok költségvetéséről, majd meghívta a jelen lévőket jövőre Budapestre, az Asztronauták Nemzetközi Konferenciájára. A konferencia idén lett volna, de a világjárvány miatt el kellett halasztani.

A tanácskozáson, amit az Európai Unió Tanácsának horvát elnöksége kezdeményezett, szó volt még az űrszektor és az űralapú innovatív szolgáltatások szerepéről, valamint azok felhasználásáról a Covid-19 okozta válságból való kilábaláskor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!