szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szigorúbb szabályokat szeretnének a titkos megfigyelésekre.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Sajtótájékoztatót tartott a Nemzeti Választási Iroda épülete előtt a Momentum szóvivője, Tompos Márton, és a párt elnökségi tagja, Hajnal Miklós, ahol közölték: öt népszavazási kérdést adnak le a Pegasus-botránnyal kapcsolatban.

Hajnal elmondta, mióta létrejött a Momentum, komoly célkitűzésük, hogy helyreállítsák a demokráciát, és a népszavazásnál jobb eszközt nem is találhatnának arra, hogy változást kényszerítsenek ki a kormánytól az ügyben.

Hozzátette, "a kérdések arra fókuszálnak, hogy hogyan lehetne szigorítani a jelenlegi eljárásrendet, ugyanis Varga Judit azzal takarózik ebben a kérdésben, hogy ő mindent a szabályoknak megfelelően csinált, ugyanakkor Magyarországon az egyik leglazább a szabályozás. Ezek a szabályok rosszak. Másrészt ezek a kérdések arra is irányulnak, hogy Varga Judittól elvegyük azt a jogot, amivel ő jóváhagyhatja bárkinek a lehallgatását, és ezt független bírói szervek kezébe adnánk".

A Momentum öt kérdés elfogadását kéri az Alkotmánybíróságtól:

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok a titkos információgyűjtést kizárólag bírói engedélyezéssel végezhessék?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzetbiztonsági titkos információgyűjtés csak célhoz kötötten és részletes törvényi feltételek fennállása esetén valósulhasson meg?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy a titkos információgyűjtés közben a gyónási titok, a védői titok és az emberi méltóság ne sérülhessen?  
  • Egyetért-e Ön azzal, ha a nemzetbiztonsági szolgálat a kivételes esetben már megkezdett titkos információgyűjtésre vonatkozó utólagos bírói engedélyt nem kapja meg, az érintett személyt automatikusan értesíteni kelljen a jogosulatlan megfigyelés tényéről?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés kötelezze a nemzetbiztonsággal foglalkozó állandó bizottságát a „Pegazus lehallgatási botrány” kivizsgálására és kötelezze az igazságügyért felelős miniszter nemzetbiztonsági feladatok ellátása során végzett engedélyezési tevékenységével kapcsolatos jelentéstételre?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

Bárándy Péter: Ha Varga Judit első válasza butaság, onnan nehéz továbblépni

Ha egy újságíró olyat tesz, ami nemzetbiztonsági sérelemmel jár, szóba jöhet a megfigyelése, hiszen nincsenek ilyen szempontból védett szakmák – véli Bárándy Péter ügyvéd, korábbi igazságügyi miniszter a lehallgatási botrányról. Arról nem tud, hogy valakit bírói vagy miniszteri engedély nélkül hallgattak volna le, arról viszont igen, hogy az engedélytől egy picit elrugaszkodott a titkosszolgálat, ami szintén jogsértő. Interjú.