szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bécs az elengedett csempészek miatt szigorúbb ellenőrzést végeztet a magyar-osztrák határon.

Bekéreti az osztrák külügy a magyar nagykövetet az embercsempészek szabadon bocsátása miatt – írja Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter közlésére hivatkozva a Der Standard. Nagy Andor bécsi nagykövetnek magyarázatot kell adnia arra, hogy az Orbán-kormány miért ereszti rá tömegével Európára az embercsempészeket.

Mint arról korábban mi is írtunk, a kormány úgy döntött, hogy az embercsempészet miatt elítélt külföldieket kiengedi a börtönökből azzal az egy feltétellel, hogy 72 órán belül el kell hagyniuk Magyarországot. Mindezt állítólag költséghatékonysági okokból teszik.

Tömegével engedi rá Európára az Orbán-kormány a külföldi embercsempészeket a hazai börtönökből

Szinte az amnesztiával felérő lehetőséget kapnak a magyar kormánytól a Magyarországon embercsempészet miatt elítélt külföldiek, köztük olyanok, akik szervezett bűnözői csoportok tagjai: szabadon távozhatnak a börtönökből, a magyar állam pusztán annyit kér tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el az országot. Azt rájuk bízzák, hogyan tesznek eleget ennek.

Az így kiszabadult emberek száma nem kevés, Magyarországon a döntés meghozatala előtt a fogvatartotti állomány 13 százalékát, 2600 főt tették ki a külföldiek és többségük embercsempészetért ült.

„Szerintünk ez egy teljességgel rossz üzenet” – nyilatkozta Schallenberg a brüsszeli külügyminiszteri találkozó előtt, majd hozzátette, hogy elvárják a magyaroktól, hogy egyértelmű válaszokat adjanak a történtekkel kapcsolatban. A lépés híre már korábban megrázta az osztrák kormányt, Schallenberg vasárnap egyeztetett Szijjártó Péterrel, majd Bécs elrendelte a fokozott ellenőrzést az osztrák-magyar határon. Budapest döntése tiltakozást váltott ki az osztrák belügyminisztériumban is, Gerhard Karner a határellenőrzések fokozása mellett bejelentette, hogy más jellegű ellenintézkedések bevezetését is vizsgálják.

Pedig Ausztria sokáig annak ellenére megpróbált jó képet vágni a magyar migrációs politikához, holott az már kiderült, hogy az Ausztriába tömegesen érkező migránsok jelentős része a kemény menekültellenes politikát hangoztató Magyarországon keresztül jut be az országba. Az erről szóló cikkünket ide kattintva olvashatja el.

A migráció is az oroszpárti Orbán mellé tereli az osztrák kancellárt

Az osztrák-szerb-magyar migrációs együttműködés több sebből vérzik, és Magyarország sokkal inkább a probléma, mint a megoldás része. Ezt Bécsben is tudják, Karl Nehammer osztrák kormányfő mégis fenntartja az együttműködést a politikai karanténban lévő Orbán Viktorral. Korrupcióban, politikai kommunikációban és az Oroszországhoz való viszonyban is jobban hasonlítanak ránk az osztrákok, mint azt sokan gondolnák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!