szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mellőzhetik az iskolaigazgatók véleményét a fizetésrendezésnél. Az állami fenntartó részletszabályokra vár.

A korábbi hírekkel szemben mégsem biztos, hogy lesz érdemi beleszólásuk az iskolaigazgatóknak abba, az általuk vezetett intézményekben dolgozó pedagógusok milyen arányban részesülhetnek a kormány által januárra megígért 32,2 százalékos bértömegemelésből – írja a Népszava.

Legutóbb a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás beszélt arról a Belügyminisztériumban lezajlott sztrájkbizottsági egyeztetést követően, hogy a tankerületi központok mellett az intézményvezetőknek is lesz szerepük a bérek pontos megállapításában.

Csakhogy egy fővárosi iskola igazgatója a Népszavának azt mondta, a nemrég azt a tájékoztatást kapták, hogy a tanárok új munkaszerződéseit központilag dolgozzák ki, az igazgatóknak pedig annyi lesz a feladatuk, hogy átvegyék a kész dokumentumokat és odaadják a pedagógusoknak január 22-ig.

A lap ezután arról érdeklődött a Klebelsberg Központnál: ha volt olyan elképzelés, hogy az iskolaigazgatókat bevonva állapítják meg az egyes pedagógusokra vonatkozó új béreket, ez miért nem így történt, illetve hogyan számolják ki, hogy az egyes pedagógusok mekkora emelést kapnak.

A Klebelsberg Központ annyit válaszolt, hogy az új életpályamodell-törvényhez kapcsolódó részletszabályok kidolgozása egyelőre folyamatban van. Erre amúgy azért van szükség, mert a 32,2 százalékos emelés nem egységes minden pedagógusnak, hanem a bértömegre vonatkozik.

Arról a hvg.hu is írt, hogy szombaton tanárok, diákok és civil szervezetek tüntettek Pintér Sándor kartonszobrával, mert szerintük a kormány „szórakozik” a pedagógusok béremelésével. Rétvári Bence államtitkár úgy értékelt, hogy nem is a béremelésért tüntettek, hanem ez politikai akció volt.

 

Tanártüntetés volt a Belügyminisztériumnál, Rétvári Bence szerint a tüntetők „leleplezték magukat"

Tanárok, diákok és civil szervezetek tüntettek Pintér Sándor kartonszobrával együtt, mert szerintük a kormány „szórakozik" a béremelésekkel. Az államtitkár szerint most kiderült, hogy nem is a béremelésért tüntetnek.

Az államtitkárra reagált a szervező Egységes Diákfront, és közölte: "ez a béremelés valójában egy gumicsont, melynek célja elterelni a figyelmet a magyar közoktatás országszerte megjelenő problémáiról és általános helyzetéről, nem pedig valódi szándék a bérének rendezésére”.

 

Egységes Diákfront: Szánalmas, hogy a kormány az uniós támogatásoktól tette függővé a pedagógusok bérét

A diákszervezet Rétvári Bencének, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárának írt nyílt levelet, amelyben azt állítják, hogy a tanárok tervezett béremelése valójában egy gumicsont, melynek célja elterelni a figyelmet a magyar közoktatás országszerte megjelenő problémáiról.

Arról pedig, hogy miként jutott oda a magyar közoktatás helyzete, ahol most van, mi történt 2010 előtt és mi azóta, továbbá arról, hogy miért az a helyzet ma, hogy a felső tagozatban alsós tanítói végzettséggel is lehet tanítani, a hvg360-pon nemrég írtunk bővebben:

 

Balla István: Most jön az, hogy a nyolcadikosokat a napközis Bözsi néni készíti fel a gimnáziumi felvételire

Diploma nélkül lehet valaki óvónő, a felső tagozatban alsós tanítói végzettséggel is lehet tanítani. A tanárhiány sajátos felszámolási kísérletével az oktatás is a felszámolás felé halad. Vélemény.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!