Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

A döntés oka nem ismert, ahogy ő maga sem. Még mindig maradt 12 kihívója Karácsony Gergelynek. 

Önkormányzati választások
A főpolgármester-választás nem lefutott meccs még Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között - utóbbi 324 vokssal nyert ugyan, de újraszámolás és fellebbezés miatt ez nem végleges. Győrben, ahol a Fidesz veszített, szintén újraszámolják a voksokat. A kormánypártok eggyel több megyei jogú várost irányíthatnak ugyan, mint eddig, de volt több olyan település is, amit évtizedek után veszítettek el.
Friss cikkek a témában

Május 6-án 16 óráig lehet leadni az ajánlásokat, vagyis még egy héten át gyűjtögethette volna az induláshoz szükséges aláírásokat Simon Szilárd Attila független főpolgármester-jelölt, de valamiért meggondolta magát, és hétfőn kiszállt a versenyből.

A Nemzeti Választási Iroda honlapján Simon neve mellett április 29-i dátummal az szerepel, hogy „nem kíván indulni”. Ez nem jelenthet mást: maga döntött úgy, hogy már a „selejtező” szakaszban kiszáll, és a hivatalos jelöltté válással sem próbálkozik. 

Ahhoz, hogy főpolgármester-jelöltté válhasson valaki, május 6-án le kell adnia legalább ötezer állampolgári ajánlást. Az ehhez szükséges ajánlóíveket Simon is felvette még április 20-án. Az aláírt ajánlóíveket azonban vélhetően le sem adta ellenőrzésre. Ha meglett volna a megfelelő számú érvényes ajánlása, akkor „nyilvántartásba vett” jelöltként szerepelne, ha pedig valamiért nem lett volna meg, akkor a döntés „nyilvántartásba vétel elutasítva” lenne. 

Kerestük a Fővárosi Választási Irodát a részletek – például indokolta-e Simon a visszalépését – miatt. Onnan azt a választ kaptuk, hogy „Simon Szilárd Attila az ajánlóíveket felvette, de azokat később hiánytalanul vissza is vitte a Fővárosi Választási Irodába. Az ajánlások ellenőrzését nem kérte, és a visszalépését úgy jelentette be, hogy annak okát nem fedte fel, de indoklási kötelezettség ebben az esetben nem is áll fenn”.

Eddig egyetlen hivatalosan nyilvántartásba vett főpolgármester-jelölt van, Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP jelöltje, aki már a múlt héten leadta a kitöltött ajánlóíveit, és meg is volt az ötezer aláírása. 

Nem ő lesz azonban Karácsony Gergely főpolgármester egyetlen kihívója, hiszen eredetileg 14-en vették fel az ajánlóíveket.

A többiek pedig még nem adták le az aláírásokat, talán kivárnak a nyitva álló határidő végéig is akár. Az biztosra vehető, hogy a még versenyben maradt 12 jelölt közül nem mindenki tud összegyűjteni ötezer szignót – öt éve is így volt. 

Korábban a hvg.hu végigvette a rekordszámú, 14 indulót. Akad köztük birodalmi jelölt, nemzetegyesítő és hét független is – köztük két visszatérő és több teljesen ismeretlen. A legidősebb 77, a legfiatalabb 18 éves: 

Birodalmi, nemzetegyesítő, tiktokker, két Kovács János, régi és még régebbi ismerősök a 14 főpolgármester-jelölt között

Az eddig a politikában és a közéletben is ismeretlen aspiránsok egyike volt Simon Szilárd Attila is.

A június 9-i összevont választások – nemcsak önkormányzati voksolás lesz, hanem európai parlamenti is – előtt a hvg.hu összeszedte a legfontosabb praktikus tanácsokat arról, mit kell tudni, mire kell figyelni választói szemmel. Kisokosunkat itt olvashatja:

Hány szavazólapot kapok? Kikre szavazhatok? Mi van, ha átjelentkeznék, vagy külföldön élek? – választási kisokos június 9-ére

Június 9-én egy napon rendezik a magyarországi önkormányzati választást és az EP-választást. Előbbinek a lebonyolítási rendszere nem egyszerű, ráadásul a fővárosi szabályok nemrég megváltoztak. De az EP-választásnál is felmerülhetnek kérdések, például, hogy melyik ország jelöltjeire szavazhatnak a külföldön élő magyarok. És hogy milyen határidőket kell figyelembe venni az átjelentkezésnél.

Nyitóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!