„Üzenem a kormánynak, hogy vége a nyugati narancszónának!” – még a vitnyédi Fidesz-szavazókat is kiakasztotta a csermajori titkolózás
Hetek óta történik valami az osztrák határtól csupán 15 kilométerre található vitnyédi külterületen. Lapunkhoz fényképek is eljutottak a belső munkálatokról, a helyiek demonstrációján kiábrándult fideszesek követeltek tájékoztatást.
Sebtében felhúzott háromméteres drótkerítés, 24 órás rendőri felügyelet, adótorony és titkolózás. Ez jellemzi az utóbbi hetekben a Vitnyéd külterületén található Csermajort. Mint ahogyan korábban mi is megírtuk, a helyiek arra gyanakodnak, hogy a kormány titokban menekülttábort épít itt. A tájékoztatás hiányát megelégelve a helyiek vasárnapra demonstrációt hívtak össze. A rendezvényt – amelyen több százan jelentek meg – Remete László, Kapuvár független polgármesterjelöltje szervezte, sem Vitnyéd polgármestere, sem Gyopáros Alpár, a terület fideszes országgyűlési képviselője nem jelent meg. A helyiek viszont annál aktívabban álltak fel a fotelből a napsütötte hétvégi napon.
„Ami nincs rendben, az a titokban folyó, rendőrséggel őriztetett felújítás. Sokunkat foglalkoztat ez a készülődés, ami nem egy állagmegóvás, hanem valamilyen célt szolgáló, tudatos építkezés” – mondja Remete László. Egy vitnyédi lakos, Hóbor Gáspár ennél keményebben fogalmaz: „Itt hazudják most is szemtől szembe, hogy itt nem lesz menekülttábor, pedig lesz, akármit teszünk ellene, lesz.” A résztvevők be-bekiabálnak a beszéde közben, tapssal biztatják.
Ha nem lesz itt tábor, miért kell ide 200 ágy, sortusoló, mosdó, kerítés? Ez a kerítés semmi mást nem szolgál, csak hogy a vadak ne menjenek be. Az fog ki- meg bejárni, aki akar. Az emberek félnek, a közalkalmazottak nem mernek posztolni, mert féltik az állásukat
– utal arra, hogy a helyi iskolaigazgató témával kapcsolatos bejegyzése pár napon belül eltűnt, és ez nem volt egyedi eset. A polgármester, aki korábban lapunknak még válaszolt, egy hete már nem veszi fel a telefont. De hallgatnak a témában a megkeresett minisztériumok, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság és a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság is.
A helyiek leginkább az információ hiányát sérelmezik. A Fidesz-kommunikáció is csak akkor találta fontosnak, hogy bármit közöljenek a nyilvánossággal, miután Magyar Péter is beleállt az ügybe. Ezt a helyi parlamenti képviselő, Gyopáros Alpár egy Facebook-videóban tette meg. Az sem segített azonban, hogy a témában valótlanságokat állított. Az országgyűlési képviselő ugyanis nem abban a tornateremben forgatta a videót, ahol most a felújítások zajlanak, hanem az egykori kollégiumban, ahol két hete még kárpátaljai menekültek laktak. Kijelentései közül az sem állja meg a helyét, hogy az épületekben eddig „jogtalanul ukrán menekültek tartózkodtak, az ingatlanokat lelakták, az épületeket tönkretették, az üzemeltető most ezt hozza helyre”, hiszen az épület már akkor is lelakott volt, amikor a menekültek ideérkeztek, amiről a Helsinki Bizottság készített fényképeket.
Miután a kárpátaljaiak elhagyták a területet, sebtében háromméteres kerítést húztak fel, azóta a rendőrség senkit nem enged be. Ottjártunkkor pakolások hangja hallatszott az elkerített területről, munkások is fel-felbukkantak. A lapunkhoz eljutott fényképeken jól látszik, hogy több száz emeletes ágyat állítottak fel az egykori tornaterem épületében, a zuhanyzókat is felújították.
A tiltakozáson egy fiatal házaspárral beszélgetünk, akik hétköznap Ausztriába járnak dolgozni, hétvégén a házukon dolgoznak. Ők arról beszéltek, nem szeretnénk, hogy ez veszítsen az értékéből. „Nem tudjuk, hogy kiket hoznak ide” – mondják. Arra a kérdésre, mennyire tartják megbízható információnak a menekülttábor építéséről szóló híreket, azt válaszolják: „Pont ez a probléma, hogy senki nem mond semmit. Kitettek egy videót arról, hogy itt nem lesz semmi, és a miniszterelnök úr személyesen erősítette meg, hogy nem épül menekülttábor. De akkor miért őrzik itt rendőrök, és miért újítják fel? Gyopáros Alpár videója is több sebből vérzik, aki megkérdez tőle valamit, az le van tiltva, nincs válasz. Innentől kezdve szerintem hülye az, aki azt gondolja, hogy itt nem lesz semmilyen menekülttábor.”
Vitnyédtől csupán 20 perc autóval az osztrák határ, rengetegen ingáznak, euróban keresett fizetésükből jó életszínvonalon élnek. Egy Gucci táskát viselő nő Bécsből érkezett kifejezetten a demonstrációra. Férje magyar, de ő is beszéli a nyelvet, itt van nyaralójuk. „Tudom, hogy milyen veszélyes, amikor nem informálják az embereket. Ahol én lakom, egy idősek otthonát ürítettek ki, és 300 menekültet raktak be, én onnan kétszáz méterre lakom, látom mi történik mindennap” – mondja. Volt, aki még messzebbről, egyenesen Ausztráliából érkezett a rendezvényre, rá csak úgy utalnak, hogy cseri öregdiák. Akik korábban itt tanultak, erős közösséget alkotnak, osztálytalálkozókat is rendszeresen tartanak, így tudta meg a nyilvánosság is, hogy valami történik: miután már nem engedték nekik a találkozó megtartását, elkezdtek utánajárni annak, mi lett szeretett alma materükkel.
„Ha végeztél a beszédeddel, be lehet menni?” – kiáltja be valaki a tömegből.
A rendezők kérték, hogy senki ne próbáljon meg erőszakkal behatolni, egy adott ponton mégis felhördül a tömeg. Azt kiabálják: „Állami tulajdon, ami a miénk, mi vagyunk az állam!”.
„Roham a Téli Palotába, vagy valami?” – javasolja egy biciklin ülő férfi. Páran el is indulnak a magánterületet jelölő kerítésen túlra, legtovább egy kapuvári lakos jut, aki többszöri felszólításra sem zavartatja magát, és elindul a rendőrautók felé. Azt meséli, a nagybátyja a volt tejipari iskolában végzett, ide jártak a gyerekeivel kirándulni, gombászni, csipkebogyót szedni, ami most már nem lehetséges. De őt is az bosszantja a legjobban, hogy az önkormányzati képviselők titkolóznak és hazudnak.
„Az idegenrendészet nem idősek otthonát épít, az biztos!” – kiáltja valaki a rendőröknek, majd nyugodtabban hozzáteszi, akár körbe is vezethetnék az embereket a rendőrök, hogy megnyugodjanak. „A rendőrök kit védenek?” – kérdezik többen a látszólag általuk is ismert rendfenntartóktól.
A terület egy része a Széchenyi István Egyetem tulajdona, a többi állami. Eddig azt lehetett tudni, hogy a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt tulajdonában áll a terület, a vitnyédi polgármester a demonstráció előtti napon hirtelen mégis posztolt a település zárt csoportjában, ott azt állította, hogy „az iskola területe rendészeti célok miatt a Belügyminisztériumhoz került”.
Az elkerített területen pár hete egy adótorony is megjelent. A torony szeptember 13-án keltette fel Remete László figyelmét. Csak a következő hét kedden jelent meg az engedélyezési eljárás megindulásáról közlemény a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság oldalán.
Kerestük a Belügyminisztériumot, ahol annyit közöltek, hogy az adótoronnyal kapcsolatos kérdések megválaszolására a Rogán Antalhoz tartozó Miniszterelnöki Kabinetiroda illetékes. Válaszukat azóta is várjuk, időközben a Telekom kommunikációs igazgatósága lapunknak elküldött válaszában annyit írt, hogy a hálózatfejlesztéssel kapcsolatos információk üzleti titoknak minősülnek, ezért nem áll módjukban bővebb tájékoztatást adni.
Nyikos Gábor, a szomszédos Babót megválasztott polgármestere azt állítja, szeptember elején kereste meg a rendőrség egy képviselője, aki arról tájékoztatta, hogy regisztrált menekültek elszállásolására készülnek Csermajorban. Gyopáros Alpárt hiába kereste, írásban nem válaszolt, személyesen pedig hozzá sem szólt, pedig ismerik egymást. Azt állítja, mivel helyi üzlete nem foglalkozik állami megbízásokkal, nem fél, bár számít retorzióra.
A helyi találgatások megmutatják, hogyan ábrándulnak ki saját szavazói a Fideszből. A demonstrációt szervező független polgármesterjelölt szerint már most látszik, hogy az eddigi fideszes bástya gyengül. A hozzá hasonló független aktivistáknak tudható be nemcsak a vasárnapi megmozdulás, de az is, hogy Kapuváron a 2022-es 68 százalékhoz képest idén már csak 45 százalék körüli a Fidesz támogatottsága.
Egy idős nő arról beszél, hogy ő eddig mindig a Fideszre szavazott, de többet nem fog. „Ekkora csalódást! Többet nem védem a Fideszt, ezzel elvágták magukat egy életre!” – bizonygatja, amire a körülötte álló emberek helyeslően bólogatnak. Egy helyi mérnök pedig a keresztbe tett kezű rendőrök és a magas kerítés előtt egyenesen a kormánynak üzent, így: „Vége a nyugati narancszónának!”.