Szétfeszíti Schengent a menekültpolitika – a német Auf-Wiedersehen-Kulturral az Orbán-kormány két tűz közé kerül
Az elhibázott menekültpolitika a német demokráciát veszélyezteti, ezért Olaf Scholz kormánya a határellenőrzés visszaállítása mellett döntött. A schengeni övezet leépítése Magyarországra is kihat.
Menekülttábor épül Vitnyéden – osztotta meg értesülését Magyar Péter a múlt héten. Ha létezett is ilyen terv, a térség fideszes képviselője hétfőn már tagadta, hogy erre készülnének a Kapuvárral szomszédos település melletti állami területen. Pedig az osztrák határ közelében volna értelme átmeneti szálláshelyet létesíteni: a német határellenőrzés visszaállítására reagálva ugyanis Ausztria közölte, hogy náluk nem maradhatnak, akiket a szomszédok feltartóztatnak. Mivel jogi lehetőség nincs arra, hogy a bajor határtól Hegyeshalomig szállítsák azokat, akik nem jutottak be Németországba, a legkönnyebben úgy védekezhetnek az osztrákok, ha már a magyar határon megállítják az illegálisan érkezőket. A német „Auf-Wiedersehen-Kultur” és az Európai Unió Bíróságának Magyarországra korábban kiszabott gigantikus bírsága így kettős nyomás alá helyezi az Orbán-kormányt. Ennek megértéséhez azonban előbb Berlinre kell tekinteni.
„A világ egyetlen országa sem fogadhat be a végtelenségig menekülteket” – ezzel a korántsem forradalmi felismeréssel indokolta Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminiszter az Európai Bizottságnak írt levelében, miért állította vissza Németország szeptember 16-ától az ellenőrzést a schengeni határokon. Tíz éve Angela Merkel az M1–M7-es autópályák budapesti kivezető szakaszán gyalogló embereket látva még azt mondta: „Megbirkózunk vele.” Most viszont Berlinben felemelik a kezüket: birkózzon vele más.