Hiába jelöl ismert jogvédőt a kormány az EBESZ egyik pozíciójára, az oroszbarát politika miatt több tagállam nem fogja támogatni
Izsák-Ndiaye Ritát a szervezet kisebbségi jogokért felelős főképviselőjének jelölte a kormány.
hvg.hu
Bár tökéletesen alkalmas lenne a feladat ellátására, mégsem valószínű, hogy Izsák-Ndiaye Rita megkapja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségi jogokért felelős főképviselői posztját – derül ki a Szabad Európacikkéből.
Izsák-Ndiayét a magyar kormány jelölte, és épp ez a gond vele: az oroszbarát politika miatt sem a lengyelek, sem a balti államok, sem a skandinávok nem rajonganak az ötletért, sőt ahogyan egy kormányközeli forrás fogalmazott, aktívan fúrják a kinevezését.
Hogy kerül egy roma származású kisgyerekes anya Észak-Nigériában egy többezres muzulmán felvonulásra? Mi a teendő Srí Lankán, amikor a tárgyalópartnerünk fejszével és félmeztelenül érkezik? Dr. Izsák-Ndiaye Rita inspiráló útja a szekszárdi általános iskolából világ körüli kitérőkkel az ENSZ-palotába.
A jelölés tényét Izsák-Ndiaye is megerősítette a lapnak.
„Hogy finoman fejezzem ki magam, a Magyarországgal kapcsolatos percepció most olyan, hogy nem látom sok esélyét annak, hogy egy magyar jelöltet megválasszanak” – mondta a Szabad Európának Gyarmati István diplomata, aki korábban maga is fontos pozíciókat töltött be a testületben. Gyarmati ismeri és nagyra tartja Izsák-Ndiaye Ritát, aki szerinte abszolút alkalmas lenne a posztra, ám a döntési szempontok szerinte nem kizárólag az alkalmasságról szólnak.
Az EBESZ ráadásul most különösen fontos lenne a kormánynak, hiszen az egy olyan fórum, ahol Európa elvileg fenn tudná tartani a párbeszédet Oroszországgal. Bár azt is hozzá kell ehhez tenni, hogy a háború kitörése óta Oroszország a vétóival lényegében megbénította a szervezet működését.
Folyamatos vétójával bénítja meg a bécsi székhelyű Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) Oroszország, nehogy az akadályozza az Ukrajna elleni háborújában.
A lap egyik kormányzati forrása meg is jegyezte, hogy mivel az új Európai Bizottság külügyekért felelős főképviselője az észt Kaja Kallas lett, nagyon fontos lenne az EBESZ, mint a párbeszéd fóruma Oroszországgal. „Kaja Kallas keményvonalas Putyin-ellenes politikus. De még ha nem is az lenne, a mai helyzetben pusztán az a tény, hogy észt, már elfogadhatatlan tárgyalópartnerré teszi Putyin számára. Tehát az Európai Bizottság és az orosz elnök között vajmi kevés az esélye a kommunikációnak. Ebben a helyzetben felértékelődhet az EBESZ”.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.